Szukaj

W domu bywa groźnie. 8 powszechnych niebezpieczeństw

Najczęstsze domowe niebezpieczeństwa - jak sobie z nimi radzić
Fot. Artem Podrez, Pexels

Przebywanie we własnym domu najczęściej kojarzy nam się z maksymalnym poczuciem bezpieczeństwa i spokojem. I tak zwykle jest. Ale nie oznacza to, że również tutaj nie zdarzają się wypadki. Oto najczęstsze domowe niebezpieczeństwa. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

Najczęstsze domowe wypadki

  1. Porażenie prądem – dbaj o instalację elektryczną – wtyczkę z gniazdka zawsze wyjmuj delikatnie, nie wyszarpuj jej, aby nie uszkodzić przewodów elektrycznych. Pamiętaj, aby nigdy nie dotykać urządzeń elektrycznych mokrymi rękami ani nie korzystać z tych urządzeń podczas kąpieli. Ładowanie telefonu w okolicy wanny to nie najlepszy pomysł.
  2. Śliskie powierzchnie – uważaj na mokre płytki w kuchni, łazience czy na korytarzu. Po umyciu podłogi należy poczekać, aż całość wyschnie lub wytrzeć ją do sucha. W miejscach narażonych na ciągłe zmoczenie (takich jak np. łazienka) warto ułożyć maty antypoślizgowe.
  3. Upadki z wysokości – upadek z krzesła czy drabiny bardzo często kończy się wizytą na SOR-ze ze złamaną kończyną. Zawsze używaj stabilnych drabin czy krzesła, najlepiej prace na „wysokości” wykonywać w obecności drugiej osoby.
  4. Trujące rośliny – rośliny, choć pięknie wyglądają, mogą stać się przyczyna zatruć. Uważajmy zatem, jakie rośliny posiadamy, szczególnie, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Do domowych, „niebezpiecznych” roślin możemy zaliczyć diffenbachie, fikusa, azalie czy gwiazdę betlejemską. Jeżeli już musisz mieć te roślinki w domu, staraj się je ustawić tak, żeby dzieci czy zwierzęta nie miały do nich dostępu. W przypadku zatruć rośliną należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
  5. Patelnie i garnki – to właśnie w kuchni najczęściej dochodzi do wypadków. Poparzenia najczęściej dotykają dzieci. Zwróćmy uwagę na ustawianie garnków czy patelni, rączki nie powinny wystawać poza obręb kuchenki, aby ich nie zahaczyć i nie zrzucić na siebie. W razie oparzeń termicznych należy chłodzić poparzone miejsce letnią wodą. Po ochłodzeniu warto zastosować maść na oparzenia, która wspomoże w gojeniu. Gdy poparzeniu ulegnie większa partia ciała, należy bezwzględnie wezwać pomoc lekarską.
  6. Ostre przedmioty – w kuchni często dochodzi do skaleczeń, bo to tu kroimy i siekamy, a brak ostrożności doprowadza do zranienia. Należy też uważać przy sprzątaniu rozbitych talerzy czy szklanek, pokruszone szkło może uszkodzić naszą skórę. Gdy dojdzie do skaleczenia, ranę należy przemyć zimna wodą i założyć opatrunek. Gdy rana jest poważniejsza, należy jak najszybciej zatamować krwawienie i zgłosić się do lekarza.
  7. Środki czystości, lekarstwa – to źródło poważnych zatruć, szczególnie u dzieci. Pamiętajmy, aby wszystkie detergenty, proszki do prania, płyny chemiczne do czyszczenia, tabletki do zmywarki itp. były poza zasięgiem dzieci. Ich kolorowa barwa czy kształt mogą skusić malucha do spróbowania. Nigdy tez nie przelewaj tych produktów do innych butelek, szczególnie tych po napojach – ktoś może je wtedy wypić! Gdy już dojdzie do zatrucia substancją chemiczną lub lekami, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.
  8. Zatrucia czadem – czad to cichy zabójca. Zamontuj w domu czujniki czadu, to najlepszy ratunek przed niebezpieczeństwem.

W domowej apteczce powinny na stałe zagościć produkty takie jak: tabletki przeciwbólowe, maść na oparzenia termiczne, opatrunki jałowe i bandaże. Pozwolą one szybko zareagować na wypadek nieprzewidzianej, domowej sytuacji.