Używanie rękawiczek jednorazowych w sklepach

Czy w dobie pandemii warto to robić?
fot. John Beans @ flickr.com, CC BY 2.0

Noszenie rękawiczek jednorazowych w miejscach publicznych znalazło się wśród 10 zasad unikania zakażenia koronawirusem opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Okazuje się, że oprócz poprawy higieny dostępność rękawiczek jednorazowych – np. w sklepach – wpływa na poprawę komfortu i zadowolenia klientów oraz jest przejawem obywatelskiej postawy

Rękawiczka zrywka od zawsze w sklepie

Kiedy mija pewien czas od wprowadzenia obostrzeń sanitarnych, dyscyplina stosowania się do nich ulega rozluźnieniu. Ba, niektórzy nawet postrzegają obowiązek noszenia maseczek jako pogwałcenie swoich praw obywatelskich. Tymczasem przypomnijmy, że całkiem sporo ludzi nosiło maseczki przed pandemią ze względu na prawdziwy, a czasem nawet wyimaginowany smog. Wtedy nikt nie narzekał na problemy z oddychaniem w masce. To samo tyczy się rękawiczek jednorazowych. Na stacjach benzynowych, stoiskach z pieczywem lub warzywami, używamy ich od zawsze. Co więcej, kiedy brakuje rękawiczek klient może mieć poczucie, że sklep nie jest w pełni zadbany. Ważne, żeby rękawiczki zrywki były dostępne tuż obok stoiska i zostały umieszczone w dyspenserze, pozwalającym na łatwe ich pobieranie. Obok powinien też pojawić się kosz na odpady segregowane, gdyż wykonane z foli HDPE w pełni nadają się do recyklingu. Przy tankowaniu paliwa, czy wybieraniu warzyw warto zadbać o higienę nie tylko ze względy na pandemię.

Rękawiczki jednorazowe – wyraz odpowiedzialności

Używając rękawiczek jednorazowych rękawiczek działamy dwukierunkowo – chronimy siebie, ale też nie rozprzestrzeniamy zarazków na powierzchnie dotykane przez innych. Argument podnoszony przez niektóre osoby, że rękawiczki pod dłuższym użytkowaniu stają się rzekomo siedliskiem patogenów, wydaje się mało przekonujący, gdyż z samej zasady nosimy je tylko przez krótką chwilę. Dzięki nim eliminujemy pozostawianie wilgoci i ograniczamy ciepło pozostawiane na dotykanych rzeczach. W ten sposób chronimy przedmioty takie jak produkty w sklepie, klamki lub terminale płatnicze przed rozprzestrzenianiem wirusa. Warto podkreślić, że rękawiczki foliowe mają grubość między 8 a 10 mikrona, można więc w nich korzystać ze smartfona. Dzięki temu dodatkowo chronimy przed zabrudzeniem nasz telefon, który jest dość kłopotliwy w późniejszej dezynfekcji. Dla własnej wygody i komfortu dłoni na równi z wymogami higienicznymi warto więc zakładać rękawiczki na czas zakupów.

Rękawiczki i maseczki pokazują, że nam zależy

Wielokrotnie słyszeliśmy, że obostrzenia mają sens, tylko kiedy stosuje się wiele zabezpieczeń jednocześnie. Warto dodatkowo podkreślić, że widoczne środki ochrony osobistej, takie jak maseczka, czy rękawiczki jednorazowe dają także ważne korzyści niematerialne. Otóż ze względu na pewien dodatkowy wysiłek, jakiego wymaga noszenie, sprawiają, że jesteśmy bardziej uważni i świadomi.

Maseczki i rękawiczki jednorazowe przypominają nam, żeby uważać i zachowywać dystans oraz zwracać uwagę na czynniki ryzyka, takie jak tłum lub osoby z objawami infekcji. Kiedy widzimy, że zarówno my, jak i inne osoby poważnie traktują noszenie maseczek i rękawiczek wzrasta ogólne morale w walce z wirusem.

Dzięki temu, nie jesteśmy tłumem zmuszanym do stosowania środków ochronnych, tylko mamy poczucie aktywnego uczestnictwa w dbaniu o własne i cudze zdrowie. W szkole uczy się dzieci o „społeczeństwie obywatelskim” tymczasem to jest doskonała okazja, by realizować ten postulat w praktyce. Bez wielkich haseł, za to z całkiem praktycznymi skutkami. Dlatego niezależnie czy jesteś właścicielem sklepu, lokalu gastronomicznego lub punktu usługowego, czy po prostu korzystasz z tych miejsc jako klient, pamiętaj o zapewnieniu dostępu i korzystaniu nie tylko z płynu do dezynfekcji, ale także rękawiczek jednorazowych.