Urbex – kiedyś z boku dziś na oku

Jeszcze kilka lat temu ludzie chodzący po dachach, fotografujący stare fabryki i zwiedzający opuszczone dworce kolejowe byli uważani za dziwaków. Od pewnego czasu takie aktywności doczekały się wspólnej nazwy – urbex i rozpisały się o nich wszystkie media – włącznie z nami. Teraz przyszedł czas na produkcję telewizyjną – oto serial o urbexie!

Abudi Alsagoff, Dubaj 2015 1, fot. KEO FILMS red Bull Content Pool[1]

Dostępny dla wszystkich

Urbex to nowy 8-mio odcinkowy serial w całości dostępny jest bezpłatnie od 1 sierpnia, na platformie internetowej Red Bull TV. Poszczególne epizody przedstawiają historię różnych bohaterów – zwykłych ludzi o niezwykłym hobby. Serial, od którego nie sposób oderwać wzroku, dokumentuje przeczące prawom grawitacji przygody miejskich eksploratorów z całego świata. Wyjątkowe, zapierające dech w piersiach ujęcia POV realizowane przy pomocy kamer GoPRo oraz nowoczesne techniki montażowe, za sprawą których widzowie docierają do niezbadanych wcześniej lokalizacji i robią pierwsze, śmiałe kroki w stronę tego, co nieznane.

Oleg Cricket, Dubaj 2015 2, fot. KEO FILMS Red Bull Content Pool[1]

Nowy punkt widzenia

Nakręcony w różnych miastach na całym świecie, od Moskwy do Melbourne i Bombaju – serial opowiada o ludziach, którzy wznoszą się coraz wyżej i dalej poza zwyczajny świat. URBEX spogląda na świat z innej perspektywy – sprawia, iż opuszczone i zapomniane miejsca, które większość ignoruje, odkrywają swe nieznane oblicze, pokazując widoki, które dostępne były do tej pory tylko dla miejskich eksploratorów.

„Eksploracja świata to najważniejsza rzecz, jakiej można dokonać, a celem moich działań jest dotarcie do miejsc, które nie są dostępne dla ludzi. Nie mam pewności, czy mi się powiedzie, ale nigdy nie zrezygnuję z podejmowania kolejnych prób” – mówi jeden z najsłynniejszych eksploratorów Oleg Cricket.

W kolejnych odcinkach serialu najodważniejsi i najbardziej charyzmatyczni bohaterowie docierają do niedostępnych miejskich budowli i miejsc. Wśród nich jest m.in. olśniewający drapacz chmur w Dubaju, czy bacznie strzeżony most wiszący wysoko nad Moskwą. Śmiałkowie nie tylko pokazują widzom zdumiewające widoki, niedostępne na co dzień dla ludzkiego oka, ale również dzielą się bardzo osobistymi historiami, które wyjaśniają, w jaki sposób i dlaczego żyją na krawędzi.

Elaina Hammeken, Dania 2016 fot. Markus Berger Red Bull Content Pool[1]

URBEX to skrót od Urban Exploration czyli eksplorowania przestrzeni miejskich, najczęściej niezauważalnych lub niedostępnych dla części ludzkiej cywilizacji. W serialu URBEX występują najlepsi miejscy eksploratorzy pochodzący z różnych krajów świata. Spędzają swoje życie na zdobywaniu niedostępnych budynków i mostów, spoglądają z góry na miasta, niebezpiecznie balansując na krawędzi wieżowców i dźwigowych żurawi. Widzowie serialu będą mieli okazję zgłębić fascynujące osobowości i poznać członków ich rodzin, dzięki czemu dowiedzą się ciekawych rzeczy o ich osobistych triumfach, tragediach i motywach napędzających ich do poszukiwania tego, co dla innych pozostaje wręcz niewyobrażalne.

Wśród bohaterów serialu zobaczycie:

  • Oleg Cricket (24 lata) – Rosjanin, jego viralowe wideo z wejścia na hotel Sofitel w Dubaju osiągnęło ponad 3 mln wyświetleń w przeciągu 4 tygodni i zapoczątkowało światowy rozgłos urban exploration.
  • Vadim & Vitality (27 i 25 lat) – Rosjanie, którzy stali się prawdziwą sensacją serwisu YouTube dzięki tak niezwykłym wyczynom jak wspinaczka na dźwig umiejscowiony wysoko nad chmurami na terenie budowy w Bombaju.
  • Abudi Alsagoff (25 lat) – pochodzący z Malezji Abudi jest sportowcem, który zawodowo zajmujmuje się dyscypliną parkour.
  • David DeRueda (27 lat) – to odnoszący spore sukcesy fotograf z Francji z pasją do eksplorowania i dokumentowania niezwykłych miejskich przestrzeni na całym świecie.
  • Max Ross & Zach Burke (20 i 21 lat) – Amerykanie, dla których najlepszą zabawą jest rooftopping w Toronto.
  • Bryce Wilson (26 lat) – Australijczyk z pasją do fotografowania, która stanowi jego główną motywację dla miejskiej eksploracji.
  • Elaina Hammeken (27 lat) – była uczestnika konkursu America’s Next Top Model, z powodzeniem udowadnia, że w urbexie sprawdzają się nie tylko mężczyźni.

URBEX to obraz łączący w sobie wyjątkowe, zapierające dech w piersiach ujęcia POV realizowane przy pomocy kamer GoPRo oraz nowoczesne techniki montażowe, za sprawą których widzowie docierają do niezbadanych wcześniej lokalizacji i robią pierwsze, śmiałe kroki w stronę tego, co nieznane. Dokument w znacznej części został wyprodukowany z materiałów  stworzonych przez jego bohaterów.
O Red Bull TV:

Oferta Red Bull TV obejmuje transmisje na żywo z najważniejszych wydarzeń sportowych i muzycznych ze świata. Najlepszy streaming prezentujący najciekawsze materiały z zakresu różnych gatunków telewizyjnych, a także programy sportowe, relacje z festiwali muzycznych, oryginalne seriale, filmy pełnometrażowe, dokumentalne i przygodowe. Red Bull TV dostępna jest całkowicie bezpłatnie pod adresem redbull.tv a także jako aplikacja na urządzenia mobilne z systemami iOS, Android i Windows Phone, aplikacja smart TV na wybranych telewizorach Samsung oraz na platformach Playstation i XBOX. Więcej informacji na www.redbull.tv

Wstęp: Na podstawie materiałów prasowych Red Bull pod redakcją Exclusivemag.pl, zdjęcia: red-Bull-Content-Pool

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *