Niedawno przyjechałeś do Polski i poszukujesz dla siebie najlepszej ochrony, przede wszystkim zdrowotnej? A może dopiero planujesz wyjazd i chcesz dopiąć wszystko na ostatni guzik już teraz? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik omawiający najważniejsze kwestie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemców. Skorzystaj z niego i zapewnij sobie kompleksową ochronę
Czy muszę kupować ubezpieczenie zdrowotne?
Zgodnie z wymogami prawnymi jako cudzoziemiec masz obowiązek wykupić i mieć ważne ubezpieczenie zdrowotne w momencie, gdy wjeżdżasz na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Nie musi to być żadne drogie i rozbudowane ubezpieczenie – wystarczy podstawowa polisa turystyczna z minimalną sumą ubezpieczenia kosztów leczenia, np. 30 tys. euro. Można je zastąpić powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, jeśli wybierasz się do pracy w Polsce i masz podpisaną umowę, np. o pracę bądź zlecenie.
Potrzebujesz ubezpieczenia na szybko, bo wkrótce wyjazd, a Ty nie masz czasu przeglądać for z opiniami i wchodzić na stronę każdego towarzystwa ubezpieczeniowego po kolei? Wcale nie musisz tego robić! Skorzystaj z wygodnego internetowego kalkulatora polis. Oblicz ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca w 3 minuty i zapewnij sobie ochronę za granicą.
Kto może skorzystać z ubezpieczenia dla obcokrajowców?
Turystyczne ubezpieczenie z polisą zdrowotną dla obcokrajowców kierowane jest do wszystkich osób, które nie są obywatelami Unii Europejskiej, a przyjeżdżają do Polski. Każdy, kto mieszka poza Strefą Schengen, ma możliwość uzyskania w ten sposób odszkodowania, które pokryje koszty leczenia m.in. w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
Ubezpieczenie dla obcokrajowców spoza UE jest kierowane do turystów, osób przejeżdżających do Polski w celach edukacyjnych, czyli np. na studia, oraz do ludzi szukających tutaj pracy.
Czym charakteryzuje się polisa dla cudzoziemców?
Wykupując ubezpieczenie dla cudzoziemców, możesz liczyć na szereg rodzajów pomocy medycznej, w tym transport medyczny, hospitalizację czy zakup leków. Jeżeli będziesz musiał wykonać badania, podjąć się długotrwałego leczenia lub rehabilitacji, poddać się zabiegowi bądź operacji oraz korzystać z wizyt domowych lub specjalistycznych, ich koszty – nieprzekraczające sumy ubezpieczenia – pokryje ubezpieczyciel. Warto więc wybrać taką ofertę, która ma wysoką sumę ubezpieczenia.
Co zrobić, by otrzymać odszkodowanie?
Pamiętaj, że istnieje kilka sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci wypłacenia odszkodowania. Zostaniesz o nich poinformowany wcześniej, bo jeszcze przed podpisaniem umowy. Wszystkie sytuacje wykluczając zyskanie odszkodowania są ukazane w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Nie możesz na przykład oczekiwać świadczeń pieniężnych, jeśli do szkody doszło, gdy przebywałeś pod wpływem alkoholu, działałeś niezgodnie z prawem czy dopuściłeś się rażącego zaniedbania.
Stosuj się do polskiego prawa oraz dbaj o niezbędne środki ochronne podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli jeździsz motocyklem, zakładaj kask. Jeżeli uprawiasz sporty, słuchaj instruktora i wykorzystuj środki bezpieczeństwa, np. odblaski podczas wieczornej przejażdżki na rowerze.