Trening na wioślarzu

Wioślarz – to jedno z urządzeń treningowych, z którego można korzystać w warunkach domowych
fot. Marco Verch @ flickr.com CC BY 2.0

On nie zajmuje dużo miejsca i nie wymaga dużych wydatków. Głównym jego przeznaczeniem jest trening mięśni pleców, ale będzie on również pomocny przy zrzuceniu zbędnych kilogramów, ukształtowania ładnej sylwetki

Brak wystarczającej ilości ruchu wskutek siedzącej pracy i mało ruchliwego trybu życia jest przyczyną garbienia się, deformacji kręgosłupa, synchondrozy. A od zdrowia kręgosłupa zależy ogólna kondycja fizyczna każdego człowieka. Jego deformacje często skutkują obniżeniem aktywności pracy mózgu, zaburzeniami przemiany materii, pogorszeniem procesu trawienia oraz innymi schorzeniami i dolegliwościami.Ponadto prawidłowa postawa jest gwarancją ładnej sylwetki. Nawet kilka zbędnym kilogramów nie będą bardzo widoczne i odczuwalne, jeśli plecy będą maksymalnie wyprostowane. Dzięki temu polepsza się kształt i wygląd klatki piersiowej, znika brzuch, wyprostowują się ramiona. Polepsza się również chód. Wszystkie te pozytywne efekty oraz zmiany można uzyskać przy pomocy wioślarza.

W trakcie treningu na wioślarzu są zaangażowane mięśnie pleców, ramion, brzucha i nawet bioder. Dzięki temu pracuje prawie całe ciało. Taki rodzaj obciążenia sprawia, iż tłuszcz spala się równomiernie. Systematyczne zajęcia na tym urządzeniu zwiększają wytrzymałość organizmu, polepszają pracę układów oddechowego i sercowo – naczyniowego, przyspieszają metabolizm.

Ponieważ zajęcia na wioślarzu stymulują pracę serca i dróg oddechowych – jest to trening cardio. Dlatego można łączyć go z siłowymi obciążeniami dla przyspieszenia procesu spalenia tkanki tłuszczowej, rozwoju i wzmocnienia mięśni.Wioślarz będzie również pomocny i skuteczny przy podtrzymaniu dobrej kondycji fizycznej.

Wioślarz ma również szereg innych zalet. Urządzenie to optymalne połączenie ceny, jakości i funkcjonalności. Trening na nim nie obciąża mięśni i stawów. Dzięki temu jest on zalecany przez lekarzy dla leczenia nadwagi. W ciągu jednego treningu można spalić około 800 Kcal.

Podczas ćwiczeń na wioślarzu ważne jest nie garbić się. Plecy powinny być idealnie wyprostowane. Odchylać się do tyłu trzeba jak najdalej. Kąt między plecami i posadzką powinien wynosić około 45 stopni. Takie nachylenie zapewnia równomierność obciążenia.

Optymalny czas trwania treningu – 50 minut. W ciągu tego czasu można zrobić 3 podejścia z krótkimi przerwami. Każde podejście musi trwać 10 minut, taki sam może być czas trwania odpoczynku. Początkujący użytkownicy ćwiczenia powinni zaczynać od rozgrzewki.Czas trwania treningu można określać we własnym zakresie, z uwzględnieniem celów i potrzeb. Stopniowo można zwiększać i czas, stopień obciążenia. Jednak należy pamiętać, że gwarancją sukcesu zajęć jest ich regularność.

Pierwsze wyniki będą widoczne już po miesiącu. Będzie odczuwalna polepszona kondycja fizyczno – emocjonalna, przypływ sił i energii. Ciało stanie się silniejsze i gibkie, a organizm wzmocniony. Polepszy się jakość cery – kolor, elastyczność. Jeśli użytkownik miał jakieś zapalenia skórne, zajęcia na wioślarzu sprawią, że one zmniejszą się lub znikną. Organizm zacznie wyrabiać więcej kolagenu, który odpowiada za młody i zdrowy wygląd zewnętrzny.

Po upływie kilku miesięcy ciało stanie się jędrne, wysportowane. Plecy wyprostują się, ruchy – będą pełne wdzięku. Znikną wszystkie dolegliwości, związane z pasywnym trybem życia. Trening na wioślarzu potrafi zwalczyć chroniczne bóle głowy oraz gwałtowne zmiany ciśnienia.

Regularnie ćwicząc na wioślarzu, można być pewnym, że układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy będą funkcjonowały bez zaburzeń. Jest to również świetny środek profilaktyczny wielu chorób, związanych z układem ruchowym i kręgosłupem, sposób na uzyskanie wymarzonych kształtów oraz kwitnącego wyglądu zewnętrznego.

Artykuł powstał na zlecenie firmy Hop-Sport, producenta sprzętu sportowego i fitness.