Szukaj

Tramwajem na otwarcie sezonu zimowego

Rusza sezon narciarski 2022/23 w Czechach!
Ještěd | Fot. Milan Drahoňovský

Czesi zapraszają na narty w urokliwie karkonoskie plenery. Pierwsze szusy na świeżo przygotowanym „sztruksie” będzie można wykonać już wykonać za kilka dni

Już w najbliższy weekend, 10 grudnia, startuje sezon zimowy w kultowym już Szpindlerowym Młynie, a w kolejny weekend, 17 grudnia otwiera się ośrodek Ještěd, przez jednych uważany za „czeski Innsbruck”, w którym na wypad w góry można ruszyć wprost z tramwajowej pętli, dla innych uchodzi natomiast za „czeską Łódź”, rozwiniętą w XIX wieku na fali dynamicznego rozwoju przemysłu lekkiego, z ciekawą, acz zaniedbaną architekturą z tamtego okresu. Choć w obu stwierdzeniach tkwi ziarno prawdy, trzeba przyznać, że położone w bliskim sąsiedztwie góry Ještěd Liberec jest niezwykle oryginalnym miastem, o fascynującej historii oraz pięknej architekturze. Bez taniego efekciarstwa, chociaż można tu znaleźć miejsca wprawiające w zachwyt. Kiedyś było to najważniejsze po Pradze miasto Czech, z czasem stało się podupadającym ośrodkiem przemysłowym, by wreszcie zamienić się w coraz dynamiczniej rozwijające się centrum turystyki i sportu. Otwarte nie tylko dla narciarzy -zdecydowanie warte odwiedzin o każdej porze roku, ciekawe dla dorosłych i dzieci, dla miłośników przyrody i dobrej architektury i historii.

Liberec | Fot. Ondřej Prosický

Narty w Ještěd

Sama góra Ještěd ma charakterystyczną wieżą telewizyjną na szczycie. (Więcej informacji o ośrodku: www.skijested.cz). Oryginalnie zaprojektować, zbudować i wkomponować tego typu budynek harmonijnie w górskie otoczenie, zlewając jego kontury z kształtami szczytów – to wielka sztuka. Wieża, która stoi na Ještědie, spełnia wszystkie te warunki. Nie przez przypadek uznawana jest za jedną z najpiękniejszych budowli technicznych na świecie, mimo że od czasu jej postawienia minęło już ponad 40 lat. Wysoka na sto metrów konstrukcja zachwyca swoją bryłą i niekonwencjonalnymi rozwiązaniami technicznymi, za które główny projektant, Karel Hubáček, uzyskał prestiżową nagrodę Perreta Międzynarodowej Unii Architektów.

Gdy ośrodek zmienił właściciela i rozwijać zaczęła go znana spółka Tatry Mountain Resorts (TMR), zainwestowano w najwyższej klasy infrastrukturę, taką jak np. Nová Skalka, czyli ultranowoczesna trasa zjazdowa o długości 1,5 kilometra i szerokości 45 metrów, na którą wydano ponad 20 milionów złotych. Efekt? Idealne warunki śniegowe, zapewniane przez innowacyjne urządzenia do naśnieżania stoków Snow Factory oraz maksymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa – także dla rodzin z dziećmi oraz narciarzy początkujących (docenią świetną szkółkę narciarską Maxiland).

Cena skipasu online na otwarcie sezonu to 350Kcz (68 PLN).

Jested – mapa tras

Po nartach czeka wiele atrakcji w Libercu. Szczególnie wart polecenia jest funkcjonujący od niedawna park nauki i techniki IQlandia, największa tego typu placówka w Czechach. Zasada funkcjonowania obiektu jest prosta i znana, choćby z naszego Centrum Nauki Kopernik – to miejsce, gdzie za pomocą doświadczeń i zabawy, można poznawać tajemnice, zagadki oraz prawa rządzące przyrodą i techniką. I z pewnością dla wielu dociekliwych gości zabraknie nie tylko popołudnia ale i całego dnia, by poznać wszystkie ekspozycje i zakamarki tej największej tego typu placówki w Czechach.

Po sąsiedzku z IQLandią znajduje się Centrum Babylon, powstałe już prawie dwie dekady temu w jednej z dawnych fabryk odzieżowych. Rozbudowywane i stopniowo wzbogacane o kolejne atrakcje jest dziś największym tego typu obiektem w całych Czechach, a jednocześnie jednym z największych obiektów rozrywkowych w Środkowej Europie. Aquapark, wellness, lunapark z karuzelami dla najmłodszych, największy w Europie labirynt zwierciadlany, trenażer do golfa czy laserowa strzelnica – nuda z pewnością nie grozi fanom tego typu rozrywek.

W najbliższy weekend warto się natomiast wybrać do ośrodka w Szpindlerowy Młyn

10 grudnia zaplanowany jest tam start sezonu: https://www.skiareal.cz/pl/experiences/events/orlen-spindl-skiopening-2022/23 Szpindlerowy Młyn został uznany za najlepszy czeski ośrodek narciarski („Czech Republic‘s Best Ski Resort 2021”), więc narciarsko na pewno nie będziecie rozczarowani. Wśród atrakcji Szpindlerowego Młyna warto wymienić trasę slalomową z pomiarem czasu Audi Race Track, snopark Horní Mísečky, oświetlony Funtrack i możliwość wieczornego szusowania na Hromovce (1 540 m n.p.m.).

Przykładowe ceny skipassów w przedsprzedaży: 1 dzień / dorośli/ 730 CzK (139 zł), 3 dni / dorośli / 2.120 CzK (403 zł).