Trampolina to samo zdrowie

Coraz częściej skoki na trampolinie stają się popularnym sposobem na urozmaicenie ćwiczeń fitness. Takiego typu trening – to ciekawa a zarazem prosta alternatywa dla codziennych ćwiczeń fizycznych. Aby mieć zadbaną sylwetkę i cieszyć się zdrowiem i aktywnością fizyczną można doskonale poradzić sobie w zaciszu domowym. Trampolina jest niedrogim i niewielkim sprzętem, na którym można ćwiczyć w domu albo we własnym ogródku. Ćwicząc w domu można włączyć ulubioną muzykę, oglądać telewizję. A w zaciszu ogródka można spędzić wesoło i z korzyścią czas na świeżym powietrzu. Ćwiczenia na trampolinie świetnie wpływają nie tylko na kondycję fizyczną, ale także na samopoczucie emocjonalne.

trampolina to samo zdrowie 01

Trampolina jest świetnym środkiem na odchudzanie. Dzięki skokom można szybko i skutecznie spalić zbędne kalorie, wymodelować swoją sylwetkę. Skoki na trampolinie są świetne na odchudzanie. ponieważ jest to trening cardio. Podczas tego typu treningu spala się najwięcej kalorii. Trampolina angażuje do pracy wszystkie partie mięśni, nie obciążając stawów.Skoki na trampoliniepozwalają na zrzucenie w ciągu godziny ponad 1000 kilokalorii, trening nie jest tak uciążliwy, jak bieganie, gdyż stopa ląduje na powierzchni elastycznej. Trening jest dobrą metodą na redukcję cellulitu. Pomocne w tym będą ćwiczenia w pozycji siedzącej – podnoszenia bioder i pośladków.Utrzymanie równowagi na trampolinie sprzyja wzmocnieniu mięśni brzucha. Ponadto ćwiczenia korzystnie wpływają na układ krążenia oraz obniżają cholesterol.

Podczas skoków na trampolinie są zaangażowane wszystkie mięśnie, w szczególności mięśnie łydek, ud oraz pośladków. Skoki na trampolinie stymulują najważniejsze funkcje życiowe organizmu – pracę serca, układu oddechowego, przemianę materii. Podskoki na trampolinie polepszają cyrkulację krwi, dzięki czemu wszystkie komórki dostają sporą dawkę tlenu. Wywiera to korzystny wpływ na elastyczność cery, wygląd zewnętrzny. Trening na trampolinie polepsza koordynację ruchów i pracę układu ruchowego. Tego typu ćwiczenia pomagają również w walce z chorobą lokomocyjną. Trampolina rozwija również orientację przestrzenną.

Skakanie na elastycznym podłożu jest bardzo przyjazne i korzystne dla kręgosłupa i całego układu kostnego. W przeciwieństwie do joggingu lub gry w tenisa, ćwiczenia na trampolinie nie powodują żadnych skutków ubocznych, urazów. Takiego typu treningi są nawet zalecane w ramach rehabilitacji. Przy regularnych ćwiczeniach na trampolinie wzmacniają się mięśnie pleców i kręgosłupa, polepsza się cyrkulacja krwi.Dzięki temu, że skakanie na trampolinie nie obciąża stawów – jest ono niezwykle pomocne przy odnowieniu ruchliwości kończyn po poważniejszych urazach

Ćwiczenia na trampolinie – to nie tylko dobra kondycja fizyczna i intensywny trening, ale również świetna metoda na rozluźnienie i relaks, sposób na rozrywkę. Podczas skoków wydziela się hormon szczęścia – endorfina, co pomaga skutecznie zwalczyć stres, a stan nieważkości pozwoli rozluznić ciało. Daje to poczucie lekkości i stabilizuje stan emocjonalny. Regularny trening na trampolinie zapewni również pewność siebie.

Jest to forma rozrywki i treningu dla każdego – niezależnie od wieku i stopnia przygotowania fizycznego. Dla dzieci – trampolina stanowi idealne narzędzie dla rozwoju motoryki, wzmocnienia mięśni, uwolnienia energii i ukształtowania prawidłowej postawy. Osóby starsze dzięki skokom na tramolinie uzyskują sporą dawkę ruchu, wymodelowane ciało i zwalczenie napięcia emocjonalnego. Dla użytkowników w podeszłym wieku trampolina jest dobrą metodą dla podtrzymania dobrej kondycji fizycznej.

Trampoliny to bezpieczny, dostępny i efektywny sposób na zapewnienie codziennej porcji aktywności fizycznej dla całej rodziny.Ruch jest szczególnie ważny dla dobrej kondycji fizycznej każdego człowieka szczególnie przy siedzącym trybie pracy i mało ruchliwym trybie życia.A skakanie na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również intensywne ćwiczenia. Skoki na trampolinie – to poczucie radości i satysfakcji z pozytywnych zmian, zachodzących w organizmie. Jest to przyjemny, nieuciążliwy i skuteczny trening. Należy jednak pamiętać, że sukces ćwiczeń będzie gwarantowany tylko przy ich regularności.

 

Mirka Siwakowska
Artykuł został przygotowany przez firmę Hop-Sport – Trampoliny specjalizującej się w sprzedaży sprzętu sportowego i fitness.

Fot. Loren Kerns CC BY 2.0