Tomek Janiak 1-szy w Pucharze Europy w kitesurfingu

Polak zajął 1. miejsce w Pucharze Europy w kitesurfingu w kategorii foilboarding. Tomek Janiak, zawodnik Blue Media Team, po raz kolejny pokazał sportowy pazur. Podczas drugiego przystanku Pucharu Europy w kitesurfingu w niemieckim Sylt (1-6 lipca 2014 roku) Janiak spisał się znakomicie. Wygrał 4 z 6 wyścigów w kategorii foilboarding (pływanie na hydroskrzydle), co dało mu 1. miejsce na podium.

Tomek_Janiak_Puchar_Europy_w_Sylt_1._miejsce
W Pucharze Europy w niemieckim Sylt zawodnicy startowali w konkurencjach race oraz freestyle. W tym roku jako trzecia konkurencja debiutował także foilboarding, czyli nowa odmiana kitesurfingu, zdobywająca ostatnio coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej. Od klasycznego kitesurfingu foilboarding różni się tym, że do spodu deski przymocowane jest pionowe skrzydło o długości od 0,5 do 1 metra, które pod wpływem prędkości unosi deskę, dając wrażenie lewitowania nad wodą. W konkurencji, w której tryumfatorem okazał się Tomek Janiak, wzięło udział 11 zawodników, w tym troje Polaków. Obok Janiaka startowali także: Marek Rowiński (8. miejsce) oraz Aga Grzymska (9. miejsce).

W drodz­­e po złoto gdańszczanin wyprzedził faworyta gospodarzy, Petera Müllera z Niemiec oraz Duńczyka Mortena Landera. Janiak już na samym początku dał wyraźny sygnał, że będzie walczył o najwyższe trofeum, wygrywając 3 kolejne wyścigi z rzędu. – Zwycięstwo jest dla mnie ogromną motywacją do dalszych treningów w tej nowej i dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie – mówił po zawodach zawodnik Blue Media Team.

Zawody w Sylt należą do jednych z najbardziej prestiżowych imprez sportowych w kalendarzu kitesurferów.

Tekst: autor zewnętrzny, zdjęcie: Blue Media Team