To tylko ozdoba? Poznaj funkcje biżuterii.

Beautiful, blond woman has choosen a jewellery in a shop

Czym obecnie jest dla nas biżuteria? Jaką pełni funkcję? Zapewne zdecydowana większość z nas bez większego zastanowienia odpowiedziałaby, że wyroby tego typu służą nam przede wszystkim do ozdoby, a zatem pełnią funkcję typowo dekoracyjną. Oczywiście trudno temu zaprzeczyć. Jak się jednak okazuje, nie zawsze tak było. Jakie inne funkcje można przypisać biżuterii dawnej i współczesnej? Sprawdźmy, bo to kwestia wyjątkowo ciekawa i pouczająca!

Biżuteria niejedno ma imię

To prawda. Obecnie skupiamy się głównie na takiej biżuterii jak kolczyki, pierścionek, bransoletka, naszyjnik, ewentualnie broszka czy spinki do mankietów. Nikt z nas na co dzień, nie licząc rzecz jasna pewnych wyjątków, nie zakłada takich ozdób jak diadem, armilla, fibula, kaptorga czy kamea. Tymczasem w minionych epokach były one wyjątkowo popularne. Biżuteria zmieniała się na przestrzeni wieków, podobnie jak zmieniały się jej funkcje.

Funkcje biżuterii

Współcześnie za podstawową funkcję biżuterii uznajemy oczywiście funkcję dekoracyjną. Dawniej też była ona ważna, ale ponadto miała między innymi znaczenie religijne, użytkowe, symboliczne i czysto informacyjne. Zacznijmy od funkcji religijnej.

Różnego rodzaju talizmany i amulety, znane zresztą i dzisiaj, noszone np. w formie łańcuchów czy pierścieni, miały strzec właściciela przed ciemnymi mocami i przynosić dobrobyt. Były to przedmioty uznawane za magiczne, mające wielką moc, z którą nie można igrać. Nosili je żywi, ale wkładane były także do grobów zmarłych, których miały chronić.

Biżuteria od zawsze stanowiła pewnego rodzaju symbol. Zdradzała pozycję osoby, która ją nosiła, dlatego często świadczyła np. o jej prestiżu i władzy, jaką dzierżyła. Po biżuterii można też było rozpoznać np. członków poszczególnych plemion. Stąd prosta droga do obecnie popularnej biżuterii o charakterze informacyjnym, takiej jak np. nieśmiertelniki czy bransoletki z istotnymi danymi, jak np. rodzaj choroby czy uczulenia.

Funkcja użytkowa biżuterii – często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak ozdoby różnego rodzaju to nie tylko ładne błyskotki, ale bardzo praktyczne przedmioty. Bez wątpienia do tej grupy należą między innymi wspomniane już spinki do mankietów, szpilki do włosów, klamry, agrafy czy broszki.

Sklep z biżuterią – skarbnica wiedzy

Jak widać, biżuteria pełni szereg bardzo istotnych funkcji, i co więcej, jest obecna w naszym życiu niemal od początku istnienia naszego gatunku. Nasi przodkowie już ponad 100 tysięcy lat temu nosili ozdoby wykonane z muszli, co potwierdzają odkrycia archeologiczne. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem biżuterii, czy to dla siebie, czy w ramach prezentu dla kogoś szczególnie nam bliskiego, warto dokładnie przyjrzeć się dostępnej ofercie i wybrać coś, co będzie stanowiło większą wartość niż tylko dekoracyjną.

Każdy profesjonalny sklep z biżuterią przedstawi nam pokaźną ofertę produktów wartych uwagi. Śmiało możemy zadać wszelkie nurtujące nas pytania, bo w końcu gdzie uzyskamy więcej wartościowych informacji niż tu? Niemal każdy sklep z biżuterią prowadzi też obecnie sprzedaż internetową, co jest rozwiązaniem wyjątkowo wygodnym. Możemy na spokojnie przejrzeć ofertę, zastanowić się, porównać, warto więc poszukiwania interesującej nas biżuterii rozpocząć właśnie w sieci.