Dzięki nam możecie być na bieżąco ze wszystkimi lokalnymi wydarzeniami. Dziś przedstawiamy Wam relacje z  Targów Książki w Krakowie, które odbyły się  pod koniec października. Według szacunkowych danych w największym i najważniejszym wydarzeniu w branży wydawniczo-księgarskiej w Polsce wzięło udział ponad 40 tysięcy osób, co jest rekordem frekwencji. 17. edycja Targów była wyjątkowa pod wieloma względami.

– Ogromne zainteresowanie to z pewnością wynik znanych nazwisk – gościliśmy ponad pół tysiąca gości – bogatego programu towarzyszącego, który trwał łącznie ok. 800 godzin, niepowtarzalnej atmosfery literackiego święta oraz magii Krakowa. Liczba autorów i wydawców z zagranicy wzrasta z każdym rokiem, więc wraz z przenosinami do nowoczesnego i przestronnego Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków postanowiliśmy umiędzynarodowić nasze targi. Nie ukrywam, że impulsem było też otrzymanie przez Kraków zaszczytnego miana Miasta Literatury UNESCO – to zobowiązuje – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Autorzy na targach

To dla nich w hali targowej zjawiły się tłumy. Lista tegorocznych gości była zdumiewająca. Szczególnie w weekend liczba zaproszonych przez wydawnictwa pisarzy oraz znanych osób przyprawiała o zawrót głowy. Długie kolejki ustawiały się do: Janusza Głowackiego, Julii Hartwig, Michała Hellera, Tomasza Jastruna, Marka Krajewskiego, Adama Michnika, Åsy Larsson, Doroty Masłowskiej, Beaty Pawlikowskiej, Andrzeja Pilipiuka, Szczepana Twardocha, czy wracającego do Krakowa po 12 latach angielskiego pisarza Jonathana Carrolla (fani na Facebooku właśnie kolejkę do Jonathana Carrolla uznali za najdłuższą).

– Za każdym razem kiedy wracam do Krakowa jestem bardzo szczęśliwy. Jestem pod ogromnym wrażeniem wielkiego entuzjazmu czytelników. Na innych Targach jest biznes, tutaj przede wszystkim jest atmosfera – powiedział Carroll.

Uczestnicy Targów mogli zdobyć autografy znanych aktorów (Janusza Gajosa, Grażyny Szapołowskiej, Magdaleny Różczki, Anny Dymnej), piosenkarzy (Majki Jeżowskiej, Maryli Rodowicz), polityków (Ryszarda Kalisza, Antoniego Macierewicza), celebrytów (Maji Sablewskiej, Marty Grycan), dziennikarzy (Krzysztofa Ziemca, Doroty Wellman, Michała Ogórka, Marcina Mellera) czy sportowców (Roberta Lewandowskiego, Krzysztofa Hołowczyca).

 Akcja Tuwim

W wyjątkowej akcji promującej czytelnictwo, uświetniającej obchody roku Tuwima wzięło udział kilkaset osób – w tym autorzy oraz osoby powszechnie znane takie jak np. Jolanta Kwaśniewska, prof. Grzegorz Kołodko, Ryszard Kalisz, Tymon Tymański, Rafał Bryndal, Robert Lewandowski, Jerzy Stuhr, Magdalena Różczka czy Krzysztof Hołowczyc. Wszystko uwieczniło oko kamery. Najciekawsze interpretacje zostaną zmontowane w film a część z nich nagrodzona biografią Tuwima wydaną przez Wydawnictwo ISKRY.

Gość Salonu Małe Ojczyzny: Kaszuby

W tym roku gościem Salonu Małe Ojczyzny były Kaszuby i Gdańsk, którego organizatorami byli: Urząd Miejski w Gdańsku, Instytut Kaszubski, Instytut Kultury Miejskiej oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Odwiedzający Targi mieli okazję do poznania specyfiki językowej i kulturowej Kaszub, ich tradycji, historii oraz dawnego i współczesnego Gdańska.

– Czuliśmy się tu doskonale. Podziwiamy to z jakim rozmachem organizowane są te Targi i kibicujemy inicjatywie – mówił Prezes Instytutu Kaszubskiego prof. Józef Borzyszkowski. Jednym z gości specjalnych Salonu był ks. Prymas prof. Henryk Muszyński.

 Ambasadorzy Targów Książki

Podczas uroczystego otwarcia ogłoszono tegorocznych ambasadorów Targów Książki. Wyróżnienia zostały przyznane po raz trzeci w historii osobom promującym czytelnictwo. Otrzymali je ks. Adam Boniecki publicysta, wieloletni redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego, Michał Rusinek – prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Henryk Podolski – były prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych oraz Ryszard Krynicki – wybrany przez fanów wydarzenia na facebooku, głównie młodych ludzi.

  Nagroda im. Jana Długosza

Historyk i politolog Jerzy Holzer, autor „Europy zimnej wojny”, został w czwartek laureatem Nagrody im. Jana Długosza, przyznawanej za najlepszą książkę humanistyczną. Podczas uroczystej Gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego nagrodę wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Jerzy Holzer otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł. Statuetką nagrodzone zostało także Wydawnictwo Znak, które opublikowało książkę.

– Mamy do czynienia z autorem o wielkim dorobku naukowym i nie mniejszym doświadczeniu życiowym, wyniesionym z systemu totalitarnego. Z wyostrzoną uwagą, z doskonałym przygotowaniem warsztatowym, ale na chłodno, musiał przez lata śledzić otaczającą go bliższą i dalszą w przestrzeni, choć nie w czasie, rzeczywistość – pisał w laudacji Jerzy Wyrozumski.

Ponadto w trakcie Targów rozstrzygnęło się wiele innych czytelniczych i branżowych konkursów. I tak Wydawnictwo Wytwórnia zdobyło nagrodę „Edycja”, przyznaną za najpiękniej wydaną książkę – „Ilustrowany elementarz Dizajnu” Ewy Solarz. Wyróżnienie przyznano za książkę wydawnictwa Arkady „Codex Aureus Gnesnensis”. Za oprawę nagrodzono wydawcę i firmę Druk–Intro z Inowrocławia. W kategorii „druk na papierze Munken” nagrodzono książkę Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej „Wojnę szatan spłodził”. Zapiski 1939 -45” wydaną przez Agorę S.A. w opracowaniu graficznym Andrzeja Bareckiego. Współorganizatorami konkursu są Arctic Paper Polska i Targi w Krakowie.

Rozstrzygnięto także konkurs na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki organizowany przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych. Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych „Academicus” – statuetkę „Gaudeamus” otrzymała publikacja Wydawnictwa Uniwersytetu Opolskiego „Historia planowania i budowy miast” Janusza Słodczyka. Bezpłatne stoisko podczas przyszłorocznych Targów Książki ufundowane przez Targi w Krakowie przypadnie Wydawnictwu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za podręcznik „Logopedia. Teoria zaburzeń mowy” Stanisława Grabiasa i Marka Kurkowskiego. Wyróżnienie specjalne – statuetkę rektora Politechniki Krakowskiej otrzymało Wydawnictwo Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za „Wykłady o ceramice” Romana Pampucha”.

Więcej informacji: www.targi.krakow.pl

Tekst i zdjęcia: targi.krakow.pl