Szukaj

Tajemnicza Elena Ferrante – kim jest pisarka?

Książki Eleny Ferrante, po które warto sięgnąć
fot. Ergita Sela, Unsplash

Miłośnikom prozy obyczajowej, kryminalnej oraz sensacyjnej z pewnością znana jest Elena Ferrante. To jedna z najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych, współczesnych pisarek. Kim właściwie jest? Po jakie książki tej autorki warto sięgnąć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kim jest Elena Ferrante?

Elena Ferrante nie tworzy pod swoim prawdziwym nazwiskiem. To tylko pseudonim, a prawdziwych danych autorki nie zna dzisiaj nikt. Jej prawdziwa tożsamość owiana jest tajemnicą, podobnie zresztą jak historie opisane w jej kolejnych powieściach. O Elenie Ferrante wiadomo tylko to, że jest Włoszką… lub Włochem, bo niektórzy twierdzą, że Elena Ferrante nie jest nawet kobietą. Sławę przyniósł jej (lub jemu) natomiast tak zwany cykl neapolitański, który zyskał nie tylko uznanie czytelników, ale również krytyków na całym świecie. Jej popularność sięgnęła tak daleko, że w 2016 roku tygodnik „Time” umieścił ją na prestiżowej liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Dlaczego nie znamy tożsamości Eleny Ferrante?

Sama Elena Ferrante mówi, że nie ujawnia swojej tożsamości, a także nie udziela żadnych wywiadów, ponieważ jej zdaniem zrobiła już wystarczająco dużo dla powieści – napisała ją. Jej wydawcy nie mogą liczyć zatem na artykuły w gazetach albo spotkania autorskie. Aczkolwiek wydaje się, że sama atmosfera tajemnicy działa świetnie marketingowo, bo po książki Eleny Ferrante sięga coraz więcej osób. Z biegiem czasu pojawiają się też coraz nowsze teorie na temat prawdziwej tożsamości autorki. Poza spekulacjami czy jest ona kobietą czy mężczyzną, pojawiła się także koncepcja, że być może tak naprawdę jest to grupa pisarzy. Przeciwko tej tezie przemawia jednak spójny styl kolejnych powieści.

Duża popularność książek Eleny Ferrante

Wiele osób było już podejrzewanych o bycie Eleną Ferrante. Tak czy inaczej jednak bezsprzecznie osoba tworząca pod tym pseudonimem napisała kilka znaczących powieści. Na swoim koncie ma już kilkanaście książek, wydawanych od 1992 roku. Jej kariera nabrała jednak rozpędu po 2011 roku i opublikowaniu pierwszej części słynnego cyklu neapolitańskiego („Genialna przyjaciółka”, „Historia nowego nazwiska”, „Historia ucieczki”, „Historia zaginionej dziewczynki”). W Polsce Elena Ferrante jest znana od 2014 roku, kiedy wydano przetłumaczoną na język polski „Genialną przyjaciółkę”, czyli pierwszą część cyklu. Książki Eleny Ferrante regularnie trafiają dzisiaj na listy bestsellerów. Czytelnicy cenią ją na wartką akcję i niesamowite zwroty zdarzeń, a także starannie skonstruowane portrety psychologiczne poszczególnych postaci.