Szukaj

Sztokholm w Nowym Jorku, czyli Forum Mody Zrównoważonej

Jakie są światowe stolice mody? Paryż, Mediolan, Londyn, Nowy Jork czy Tokio wymieni każdy, ale jest sporo mniejszych ośrodków kojarzonych z modą i dobrym wzornictwem. Cóż z tego, jeśli i tak grają w drugiej lidze, a o ich tygodniach mody nie słyszał nikt poza profesjonalistami z branży. Jednym z takich miast jest Sztokholm, który jednak znalazł sposób na awans do pierwszej ligi. Jak to zrobił? Najpierw sam odwołał Sztokholmski Tydzień Mody, a teraz ogłasza reaktywację… w Nowym Jorku, pod nazwą The Sustainable Fashion Forum, czyli Forum Mody Zrównoważonej.

Sztokholm w Nowym Jorku

Trzeba bez ironii przyznać, że Szwecja doskonale wykorzystała wizerunkowo modę na ekologię. Wprowadzenie haseł zrównoważonego rozwoju do przemysłu mody to nowe rozdanie w branży, które pozwala zająć lepszą pozycję na rynku. Sztokholm najpierw przykuł uwagę świata odważną decyzją o odwołaniu Sztokholmskiego Tygodnia Mody z przyczyn ekologicznych, a teraz ogłosił się światową stolicą mody zrównoważonej. Zamiast tej imprezy zorganizował Forum Mody Zrównoważonej odbywające się 21 listopada 2019 r. w Nowym Jorku. Dzięki zmianie formatu imprezy i lokalizacji zgrabnie wszedł do pierwszej ligi modowego uniwersum.

Aby przemysł mody mógł przetrwać, musi sam się zmienić i odejść od dotychczasowego podejścia również w kwestii tradycyjnego formatu tygodnia mody. Aby przejść transformację branża mody musi uzyskać wsparcie i szukać nowych narzędzi oraz współpracy z innymi branżami, także na poziomie międzynarodowym – mówi Jennie Rosén ze Szewdzkiej Izby mody.

Forum Mody Zrównoważonej będzie okazją do przedstawienia przez organizatorów dalszej strategii, którą chcą zaproponować dla branży. Opłata za wstęp – w porównaniu z podobnymi imprezami jest dość zachęcająca, gdyż w wydarzeniu można wziąć udział już za niespełna 34 dolary.

Dobry marketing to nie tylko pozory

Szwedzki zwrot w stronę ekologii jednych zachwyca, a inni dopatrują się w nim cynicznego wyrachowania. Trzeba przyznać, ale Szwedzi rzeczywiście poważnie podeszli do tematu i założyli, że jeśli mają faktycznie coś zmienić, to muszą wymyślić branżę od nowa. Organizatorami Forum Mody Zrównoważonej są oprócz agend rządowych – Szwedzko-Amerykańskiej Izby Handlowej i Konsulatu Generalnego Szwecji w Nowym Jorku – przede wszystkim firmy kojarzone z innowacją w świecie mody m. in.:

  • H&M i Fjällräven – znane szwedzkie marki będące liderami nowoczesnej dystrybucji i myślenia o pełnym cyklu życia produktu,
  • Nudie Jeans – multibrandowy dystrybutor jeansów oferujący darmową naprawdę uszkodzonych spodni w sieci warsztatów na całym świecie,
  • Stockholm Fashion District – cluster innowacji przemysłu modowego,
  • Gudrun Sjödén – firma sprzedająca tradycyjne szwedzkie wzornictwo w postaci nowoczesnej mody i wyposażenia wnętrz,
  • Re:newcell – firma zajmująca się recyclingiem odzieży,
  • SpinDye – firma zajmująca się barwieniem tkanin z zachowaniem pełnej przejrzystości i ekologiczności procesu.

Jak więc widać, nie jest to tylko robienie ekologicznej mody z materiałów odpadowych, ale zrównoważone podejście do całego przemysłu modowego.