Świeży powiew dźwięku – debiut Rhiannon Giddens

Wśród zgiełku nowości muzycznych, ciężko znaleźć dziś coś, co byłoby przełomem, a nie kolejnym banalnym brzmieniem. Niesamowity wokal Rhiannon Giddens na jej nowej płycie jest dowodem na to, że zdarzają się jeszcze wielkie debiuty.  Album Rhiannon Giddens, zdolnej wokalistki, kompozytorki, multiinstrumentalistki, współzałożycielki nagrodzonego Grammy zespołu Carolina Chocolate Drops, ukazał się w lutym 2015 roku. Od tamtej pory nie milkną zachwyty nad płytą „Tomorrow Is My Turn”. Wyrażają je recenzenci ze wszystkich prestiżowych mediów.

kk

W jednej z najbardziej opiniotwórczych gazet na świecie, „New York Times”, recenzent chwalił wszechstronność Rhiannon, jej umiejętność bycia zarówno blisko śpiewaczki operowej, jak i czarnoskórej wokalistki z Południa Stanów, śpiewającej przy zbieraniu bawełny. „Wszechstronna technika oraz głos, który jest wiecznym, uduchowionym cudem” – opisano Rhiannon w dzienniku.

Na swoich łamach pochwalił Amerykankę angielski „Sunday Times” pisząc: „Co jakiś czas pojawia się artystka, której głos jest w stanie przetransformować niemal każdą piosenkę. Rhiannon Giddens potrafi zaśpiewać bluesa, gaelijskie jigi, ballady z Nashville, lamenty z podnóży Appalachów, R&B i tradycyjny jazz. Jest artystką, która długo i dokładnie myśli, jak podejść do materiału i za każdym razem udaje jej się dotrzeć do emocjonalnej esencji utworu. „Nastał czas Rhiannon Giddens” – skonkludowano na stronach National Public Radio (NPR). „Dzięki tej płycie ona będzie wielką gwiazdą” – stwierdził magazyn „Uncut”. „Wszechstronność Giddens jest nieprawdopodobna” – zauważa „Q”. W chórze pochlebców jest także amerykański „Rolling Stone”. Zdaniem magazynu Rhiannon Giddens to: „Jedna z najbardziej obiecujących nowych postaci amerykańskiej tradycyjnej muzyki”.

„Daily Telegraph” podkreślił również wielką rolę znakomitej produkcji, za którą odpowiada legendarny T-Bone Burnett. Pracował z Rhiannon w Los Angeles i Nashville. Na „Tomorrow Is My Turn” znalazły się tradycyjne piosenki spopularyzowane przed laty przez kobiety, między innymi: Ninę Simone, Patsy Cline, Dolly Parton, Jean Ritchie, Odettę, Elizabeth Cotton.

Album „Tomorrow Is My Turn” ukazał 9 lutego 2015.

 

Tekst i zdjęcia: materiały organizatora