Magiczne światło

Światło potrafi zmienić przestrzeń. Światło posiada niemal magiczną moc, która czyni je niezastąpionym w wywołaniu lub podkreśleniu odpowiedniego nastroju i charakteru danego pomieszczenia. Dobrze dobrane oświetlenie może powiększyć obszar lub go optycznie zmniejszyć, może wpływać na nasz nastrój i zdrowie. Światło to też magia i warto o tym pamiętać, wybierając je do swojego domu. A dobranie odpowiedniego oświetlenia wcale nie jest takie proste.

swiatlo LEDSztuczne światło LED na zdrowie

Sztuczne światło jest wszechobecne w życiu współczesnego człowieka. Dlatego należy przede wszystkim pamiętać, aby źródło tego światła było zdrowe dla oczu i energooszczędne. Pamiętajmy, że niekorzystnie dobrane sztuczne oświetlenie wywołuje uczucie przemęczenia i łzawienie oczu. Może nawet doprowadzić do depresji. Problem w tym, że producenci oferują szeroki wybór źródeł światła. Badania naukowe potwierdzają natomiast, że technologia LED jest najzdrowsza dla człowieka, ale i oświetlenie LED jest najbardziej energooszczędne. Lampy diodowe charakteryzują się dużą trwałością, większą energooszczędnością oraz niską temperaturą, a co za tym idzie – nie nagrzewają powierzchni. Tradycyjne żarówki są jednocześnie źródłem światła i ciepła. Technologia LED jest jedną z najbezpieczniejszych i najkorzystniejszych dla oczu. Światło emitowane przez żarówki LED lub taśmy LED jest bowiem najbardziej zbliżone do naturalnego.

Magia światła w pracy

– Oświetlenie w miejscu pracy przede wszystkim nie powinno męczyć. Światło, jakie emitują lampy LED, jest podobne do światła naturalnego. Ta cecha powoduje, że nie obciążają naszego wzroku – mówi Mateusz Żudrak z firmy Lumenmax Polska. Naturalne światło pomaga również w skupieniu. Technologia LED to światło o różnorodnych barwach, która pozwala na dowolną kreację przestrzeni. Psychikę ludzką, ciało i umysł stymuluje światło czerwone, niebieskie i żółte. Czerwień pobudza, wyzwala emocje, energetyzuje. Żółte światło stymuluje organizm, kolor niebieski uspokaja i inspiruje, wpływając na kreatywność. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu tych kolorów w biurach.

Światło dla domu

Technologia LED podbija mieszkania i domy. Dzięki niej wykreowana przestrzeń staje się oazą spokoju i odpoczynku. Oświetlenie LED pozwala więc na zdrowy relaks przy książce, nie obciążając wzroku nawet po całym dniu spędzonym przed monitorem komputera. Można tu wykorzystać tradycyjne żarówki LED lub taśmy LED. Specjaliści od światła wprowadzają do domów oświetlenie LED w kolorze zieleni, bursztynu, niebieskiego i słonecznej żółci – energia, stymulacja i uspokojenie. Wszystko jednak zależy od potrzeb i gustów mieszkańców oraz charakteru pomieszczenia.

Tekst: autor zewnętrzny, fot. materiały prasowe
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *