Szukaj

Studencki konkurs – Bezpłatne projekty małych i dużych domów jednorodzinnych

Rozstrzygnięto studencki konkurs architektonicznym „Małe budownictwo – duże korzyści” na dom do 70 mkw, teraz kolej na duże domy 120 -180 mkw
Fot. SHVETS Production, Pexels.com

Minister Waldemar Buda, wiceminister Piotr Uściński oraz Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska wręczyli dziś w MRiT nagrody w studenckim konkursie architektonicznym „Małe budownictwo – duże korzyści”. Konkurs dotyczył projektu domów rekreacyjnych do 70 m2. Wszyscy chętni mogą je już pobrać za darmo ze strony www GUNB. W ciągu kilku miesięcy udostępnione zostaną także projekty dużych domów o powierzchni od 120 do 180 metrów

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt domu do 70 mkw.

“Wyłonione projekty mogą być inspiracją do stworzenia sobie własnego azylu, który pozwoli uciec od codziennych trosk. Chcieliśmy jednocześnie poszerzyć wiedzę o budownictwie rekreacyjnym i przyjaznym klimatowi wśród absolwentów i studentów kierunków związanych z architekturą lub budownictwem, a w szczególności promować rozwiązania proekologiczne w budynkach rekreacyjnych. Powstały projekty tradycyjne i nowoczesne, jak i domy w pełni ekologiczne” – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Uczestnicy mogli wybierać spośród trzech tematów, z których jeden związany był z pandemią i zagrożeniem geopolitycznym. Pozostałe tematy dotyczyły opracowanie projektu modelowego budynku rekreacyjnego oraz inżynierii budynków rekreacyjnych.

Jak działa „Dom bez formalności”

Od stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą – w uproszczonej procedurze – wybudować na niej dom do 70 mkw. Przepisy do minimum ograniczają formalności. Każdy może rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są gotowe projekty takich domów. Każdy chętny może je bezpłatnie pobrać i wybrać spośród aż 73 koncepcji architektonicznych. Zostały one stworzone w ramach konkursu ogłoszonego przez GUNB.

Na rozpatrzenie przez Sejm czeka dalsza liberalizacja prawa budowlanego. W ramach procedury „Dom bez formalności” będzie można także stawiać domy o powierzchni większej niż 70 m2 (do dwóch kondygnacji i przy zachowanym obowiązku zatrudnienia kierownika budowy).

O konkursie

“Myślą przewodnią tegorocznego konkursu była promocja młodej, polskiej myśli architektonicznej. Przyjęte tematy konkursowe były szansą dla młodej polskiej kadry inżynierskiej na przetarcie szlaków, zdobycie pierwszych szlifów zawodowych” – wskazuje wiceszef MRiT Piotr Uściński.

“Nowy konkurs, w efekcie okazał się jeszcze ciekawszy. Jego rezultaty oraz kreatywność, jaką wykazali się studenci, potwierdzają, że ludzie młodzi i ich nowatorskie podejście są odpowiedzią na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Konkursy, jak ten, są wyjątkowo ważną inicjatywą, która pozwala młodej kadrze, jeszcze w trakcie studiów zdobywać tak cenne na rynku umiejętności i przecierać pierwsze szlaki na drodze zawodowej. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy mieć w tym swój udział. Mamy bardzo zdolne młode pokolenie i to napawa ogromnym optymizmem.” – powiedziała Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

Temat przewodni konkursu obejmował koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m kw.

Bezpłatne projekty dużych domów

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie bezpłatnych projektów na domy o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Takie projekty także zostaną opublikowane na stronie internetowej GUNB do pobrania dla wszystkich zainteresowanych, którzy będą chcieli budować dom na własne potrzeby.

“Procedura budowy domu na zgłoszenie, bezpłatne projekty architektoniczne i uproszczone formalności przy odbiorze budynku – to wszystko znacząco obniży koszty inwestycji” – powiedział minister Waldemar Buda.

Z gotowych projektów dużych domów będzie można skorzystać już pod koniec bieżącego roku.

Laureaci konkursu

Temat 1 – Projekt modelowego budynku rekreacji indywidualnej:

I Nagroda – Piotr Wojtowicz

II Nagroda – Michał Kasper

III Nagroda – Joanna Owsiak, Magdalena Obszyńska, Aleksandra Paradysz

Wyróżnienie – Michał Sapuła

Temat 2 – Inżynieria budynków rekreacyjnych:

I Nagroda – Artur Gała

II Nagroda – Zlata Hrabtsevich

III Nagroda – Jakub Gołda

Temat 3 – Praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego:

I Nagroda – Alicja Pytka

II Nagroda – Matylda Grojec, Joanna Mikołajec

III Nagroda – Mateusz Binda

Wyróżnienie – Justyna Zwiernik

“Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uhonorowanym. Mamy nadzieję, że zwycięskie pomysły zaistnieją na szerszym forum i pozwolą urzeczywistnić niejedno marzenie o własnym miejscu wytchnienia” – powiedział Waldemar Buda.

Projekty są dostępne na stronie https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Źródło: MRiT | PAP