Szukaj

Kiedy nadchodzi zimniejsza część roku niektórzy myślą, że mamy mniej okazji do aktywnego spędzania wolnego czasu. Nic z tych rzeczy! Jedną z form aktywności może być na przykład strzelectwo sportowe. Prezentujemy kilka porad jak przygotować się do jego uprawiania w nadchodzącym sezonie. Zima jest tak samo dobrym czasem na strzelanie jak każda inna pora roku. Należy jednak przestrzegać kilku dodatkowych zasad, żeby dzień z wiatrówką był przyjemny zarówno dla strzelającego, jak i dla samej broni.

Beautiful woman soldier with a sniper rifle

Przy ujemnych temperaturach strzelanie z wiatrówki będzie trochę inne niż latem. Wiatrówki zasilane klasyczną sprężyną mogą chodzić trochę ciężej niż gdy temperatura jest na plusie. Nie ma to jednak dużego znaczenia chociażby dla celności oddawanych strzałów, a wręcz stanowi miłe urozmaicenie. Natomiast wiatrówki pistolety zasilane sprężonym dwutlenkiem węgla nie zostały stworzone do niskich temperatur i powinniśmy je zostawić do przyjścia wiosny.

Odpowiednie wyposażenie

Przygotowując się do strzelania zimą, należy bardzo skrupulatnie przemyśleć, w co się ubierzemy. Ubranie powinno być ciepłe i nieprzemakalne, szczególnie jeżeli planujemy strzelać także z kolana czy z pozycji leżącej. W takim wypadku warto też zabrać ze sobą specjalną karimatę, która będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed mokrym śniegiem. Z drugiej strony strój musi być wystarczająco wygodny, by strzelanie sprawiało nam przyjemność.

Niezwykle istotne są rękawiczki. Muszą być ciepłe, ale jednocześnie wystarczająco cienkie i elastyczne, by bez problemu można było ładować broń, a później strzelać i delikatnie zwalniać spust. Pewnym wyjściem, szczególnie gdy temperatura nie jest bardzo niska, są rękawiczki z odciętymi palcami.

Planując wyprawę należy pamiętać, że zimą dzień trwa znacznie krócej i aby strzelać przy świetle słonecznym, należ wyruszyć późniejszym rankiem. Strzelanie przy kiepskiej widoczności, np. podczas obfitych opadów śniegu albo o zmroku, może okazać się bardzo niebezpieczne. Na taką wyprawę z bronią bez zezwolenia warto zabrać również termos na ciepły napój, a nawet na ciepły posiłek. To pomoże utrzymać wysoką temperaturę ciała, nawet wówczas, gdy nasza wycieczka trwa kilka godzin. Ciekawy wybór termosów można znaleźć w sklepie Sztucer.pl, który sprzedaje również broń bez zezwolenia.

Po strzelaniu

Zimą bardziej niż latem musimy zadbać o nasze wiatrówki pistolety po strzelaniu. Broń po wniesieniu z zimnego do ciepłego pomieszczenia „spoci się” – gwałtowna zmiana temperatury sprawi, że para wodna osadzi się na lufie. Wówczas broń należy wytrzeć do sucha, a gdy już będziemy pewni, że broń przestała się pocić, nacieramy ją specjalnym olejkiem. Jeżeli o tym zapomnimy, przy następny strzelaniu może okazać się, że pistolet pokrył się rdzą i chociaż jej usunięcie jest możliwe, to metal może już nie wrócić do stanu takiego jak wcześniej.

 

Tekst i zdjęcia: autor zewnętrzny