Stół – bez niego nie ma dobrego projektu wnętrza

Projektanci wnętrz często w centrum salonu ustawiają telewizor, jakby zapominali, że dziś ten mebel w formie smart TV służy raczej jako przeglądarka zdjęć z wakacji czy nowości YouTube. Tymczasem zapominają o stole. A cóż to za dom, gdzie nie można usiąść przy stole i porozmawiać, podać eleganckiego obiadu, a gdy trzeba rozłożyć ważne dokumenty czy nawet podpisać umowę – w końcu rodzina to też sprawy finansowe i coraz częściej rodzinne biznesy. Stół to podstawa dobrze zaprojektowanego wnętrza i centrum domowego życia.

To wokół stołu rozgrywają się najważniejsze wydarzenia w życiu rodziny.

Stół znajduje się w centrum każdego domu. Jaka jest jego historia? Kiedy powstał pierwszy model, przy którym można było spożywać posiłki? Ile kosztuje najdroższy stół do jadalni? Wreszcie – ilu Polaków jada przy nim śniadanie?

Chociaż stół to element wyposażenia większości domów, często nie zastanawiamy nad jego historią lub związanymi z nim ciekawostkami. Oto 10 faktów, które warto poznać.

Ciekawostka 1: Stół powstał w Grecji

Pierwsze drewniane i polerowane stoły, przy których można było spożywać posiłki, wynaleźli Grecy między VI a IV wiekiem p.n.e.

Ciekawostka 2: Idealne wymiary, czyli jakie…

Istnieje stół o idealnych wymiarach – powinien on mieć 70-75 cm wysokości i około 60 cm długości na blacie dla każdej osoby.

Ciekawostka 3: Stół prowansalski

Stół w stylu prowansalskim to drewniany mebel na kabriolowych nogach, czyli wydłużonych w kształt litery S, odchylonych do wnętrza i zakończonych na końcach dekoracyjną stópką. Ten typ nóg pochodzi z Chin.

Ciekawostka 4: Okrągły stół zmienia wnętrze

Okrągły stół optycznie powiększa wnętrze, zaś duży prostokątny mebel sprawdzi się w wielkich pomieszczeniach.

Ciekawostka 5: Śniadanie nie zawsze przy stole

Co zaskakujące, jedynie 32% Polaków je śniadania przy stole.

Ciekawostka 6: 20 cm dla obrusu

Obrus znajdujący się na stole powinien zwisać z niego przynajmniej 20 cm z każdej strony.

Ciekawostka 7: Stoły za tysiące dolarów

Najdroższy sprzedany na publicznej aukcji stół pochodził z 1775 roku i kosztował 326,5 tysiąca dolarów.

Ciekawostka 8: Alfabet stołu

Stoły układa się w kształt litery T, U lub E. Ustawienie w literę T jest najlepszym rozwiązaniem w prostokątnych pomieszczeniach, w literę E jest najrzadziej spotykane, ponieważ wymaga zachowania dużej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi stołami. Najczęściej stosowany układ to kształt U.

Ciekawostka 9: Śródziemnomorski styl

Stół w stylu śródziemnomorskim to najczęściej mebel z litego drewna z blatem ozdobionym kolorowymi ceramicznymi płytkami.

Więcej ciekawostek o stole można znaleźć w przygotowanej przez Black Red White infografice „Życie kręci się wokół stołu”.

Źródło: http://www.brwblog.pl/zycie-kreci-sie-wokol-stolu-infografika/