Soczewki dające ulgę twoim oczom

Osoby, które dużą część dnia spędzają przed komputerem powinny szczególną uwagę poświęcić podczas wyboru soczewek

Należy wybierać te, które najlepiej nawilżają oko i przepuszczają duża ilość tlenu. Dzięki temu nasze oko będzie miało zapewnione lepsze warunki i zminimalizujemy ryzyko podrażnień

Długotrwała praca przed komputerem, jarzeniowe światło, klimatyzowane pomieszczenia – każdy z nas to zna, dla większości stanowi ten obrazek widok dnia codziennego w pracy. Dlatego należy dobrać odpowiednie soczewki, które będą dbały o nasze oczy i dadzą im ulgę.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru soczewek?

  • Czy pragniesz nosić soczewki jednodniowe, czy wolisz raczej długoterminowe (dwutygodniowe lub miesięczne). Jednodniowe soczewki nie wymagają pielęgnacji, bowiem codziennie zakłada się nową parę, są jednak droższe niż soczewki długoterminowe. Soczewki dwutygodniowe i miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji rano i wieczorem specjalnym płynem do czyszczenia. Pielęgnacja zajmuje kilka minut i jest kluczowa w utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny oka.
  • Jeżeli dużo czasu spędzasz przed komputerem szukaj soczewek utrzymujących wysoki poziom nawilżenia oka oraz dobrą przepuszczalność tlenu (na przykład Acuvue Oasys). Wybieraj soczewki z najwyższymi parametrami.
  • Miejscem zakupu soczewek powinien być zawsze renomowany salon optyczny, ewentualnie apteka. Nie wolno kupować soczewek z nieznanego źródła, bowiem grozi to poważnymi chorobami, a nawet utratą wzroku. Soczewki są produktem medycznym, który przechodzi rygorystyczne testy i wymaga odpowiednich certyfikatów i zgód Agencji Państwowych zanim zostanie wprowadzony na rynek, dlatego jest bezpieczny dla naszych oczu.
    Skąd podrażnienia oczu przy pracy przed komputerem?

Podczas pracy przed komputerem nie mrugamy tyle ile powinniśmy, przez co oko się wysusza. Poza tym sztuczne jaskrawe światło, klimatyzacja lub ogrzewanie również źle wpływają na kondycję oka i je wysuszają i podrażniają. Dlatego należy dbać o stan swoich oczu. Starać się w pracy robić przerwy, by przez minutę popatrzeć w dal, nie siedzieć zbyt blisko ekranu, przywiązywać uwagę do oświetlenia i mrugać oczami podczas każdej z przerw. Dlatego, jeżeli często odczuwasz dyskomfort z powodu pracy w nieodpowiednich warunkach, poszukaj soczewek, które dadzą ci ulgę. Każda soczewka, która będzie miała wysoki stopień nawilżenia i dobrą przepuszczalność tlenu będzie dbała o oko tak, że nie będziesz jej odczuwał na gałce ocznej, bowiem dzięki wysokiemu nawodnieniu i dotlenieniu będzie utrzymywać film łzowy na odpowiednim poziomie (jak na przykład Acuvue Oasys).

Dbaj o oczy też poza biurem

Poza biurem również nie należy zapominać o ochronie oczu przed niebezpiecznymi promieniami UV. Większość soczewek kontaktowych posiada wbudowane filtry UV, które chronią rogówkę i wnętrze gałki ocznej. Jednak żadne soczewki nie zapewniają ochrony całkowitej, bo nie zakrywają oczu i ich okolic całkowicie. Dlatego niezbędne są okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami UV, kupowane w salonie optycznym (tylko te bowiem dają gwarancję rzeczywistej ochrony).