Szukaj

„Slava Ukraini” – premiera filmowego dokumentu z podróży

Premiera filmu w Kinie Muranów
Fot. S. Leszczyński, PAP

Film „Slava Ukraini” Bernarda-Henri Lévy’ego, którego podwójna premiera – dla dziennikarzy i publiczności – odbyła się 15 maja 2023 r. w Kinie Muranów, to poruszający dziennik wojenny, dokumentujący podróż reżysera z Kijowa do frontowych okopów wschodniej Ukrainy, ale także opowieść o odwadze, determinacji i odporności Ukraińców broniących kraju przed rosyjską agresją

Bernard-Henri Lévy, francuski filozof, pisarz i reżyser filmowy, dokumentujący od lat 70’ konflikty zbrojne na niemal wszystkich kontynentach, wyjaśnia, że dokument „Slava Ukraini” (ukr. Chwała Ukrainie) jest przede wszystkim hołdem dla milionów Ukraińców, zarówno żołnierzy, jak i cywilów, którzy każdego dnia stawiają czoła siłom wroga.

„W wojnie nie ma nic pięknego, ona zawsze wiąże się z bezmyślnym okrucieństwem i niewyobrażalnym cierpieniem. Jednak uczestniczyć w wojnie i wygrywać, jednocześnie jej nienawidząc — właśnie taka postawa ukraińskiego społeczeństwa wywarła na mnie największe wrażenie” – powiedział Bernard-Henri Lévy.

Dodał, że w filmie nie ma żadnych materiałów archiwalnych czy zapożyczonych z telewizji.

„Wszystko widzieliśmy i rejestrowaliśmy osobiście” – zaznaczył.

Agresję Putina na Ukrainę Lévy potępił już w 2014 r., przemawiając na Majdanie. Z Wołodymyrem Zełenskim zaprzyjaźnił się przed jego prezydenturą. W trakcie licznych podróży po świecie twórca oręduje za sprawą ukraińską i budzi sumienia, głosząc, że Ukraińcy są dziś bastionem cywilizowanego świata, a ofiary przez nich ponoszone służą bezpieczeństwu całej Europy.

Na wieczorny pokaz filmu przybyły tłumy gości – w tym członkowie korpusu dyplomatycznego Ukrainy, USA i Francji, przedstawiciele polskich instytucji i największych firm. Pokazuje to, że po 15 miesiącach od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na niepodległą Ukrainę nie przeszliśmy nad tą wojną do porządku dziennego.

„Po projekcji naszego obrazu przed członkami amerykańskiego Kongresu i delegatami z całego świata przy ONZ, naturalnie przyszła pora na premierę w Warszawie. To stolica kraju, który od samego początku alarmował o zaborczych intencjach Rosji oraz jednoznacznie opowiedział się po stronie narodu ukraińskiego” – mówił Lévy.

Bernard-Henri Lévy’ego przybył do Polski na zaproszenie Fundacji Values Unlimited. W opinii Doroty Hryniewieckiej-Firlej, przewodniczącej Rady Społecznej Fundacji, dokument „Slava Ukraini” pomaga realizować marzenie o budowie wspólnoty wartości, a nie interesów. 

„Jestem ogromnie szczęśliwa i wdzięczna, że Bernard-Henri Lévy zdecydował się przyjechać na polską premierę, co jest niezwykłym gestem przy jego zapracowanym kalendarzu. Mieliśmy pełne wsparcie całego jego zespołu. W organizację tego wydarzenia zaangażowało się również wielu fantastycznych ludzi z Polski, dziś znam ich o wiele lepiej niż przed tą premierą” – mówiła Dorota Hryniewicka-Firlej. 

Sławomir Stępniewski, dyrektor generalny Dentsu Polska & CEE, uważa, że dzisiaj wszyscy musimy mieć świadomość, iż zagrożenie, z którym mierzą się Ukraińcy, może dosięgnąć również nas.

„Ta wojna to konflikt wartości, pomiędzy demokracją i imperializmem – dziś każdy z nas musi zająć jasne stanowisko i ponieść tę informację dalej. W dobie social mediów i rozwiniętej komunikacji mamy większy wpływ i szanse, by coś realnie zmienić” – podkreślił Sławomir Stępniewski.

Wtórował mu Andrzej Seweryn, aktor i reżyser, który uważa, że z punktu widzenia naszego interesu narodowego i realizmu politycznego powinniśmy uczynić wszystko, aby Ukraina tę wojnę wygrała.

„Ukraińcy są dzisiaj obrońcami Europy, są obrońcami naszych wspólnych wartości – ta wiadomość powinna dotrzeć nie tylko do instytucji unijnych, amerykańskiego Kongresu czy ONZ, ale każdego Polaka. Abyśmy w naszym działaniu nie byli tylko porwani naszymi emocjami, kiedy obserwujemy zbrodnie i cierpienie” – zaznaczył Andrzej Seweryn.

Bernard-Henri Lévy przyjechał do Polski na zaproszenie Fundacji Values Unlimited. Organizatorami pokazu „SLAVA URAINI – Solidarity Screening” 15 maja w kinie Muranów w Warszawie były: Margo Cinéma – François Margolin, The First News, Gutek Film. Film będzie wkrótce dostępny dla polskiej publiczności.

Źródło : PAP MediaRoom