Jak sfinansować remont mieszkania?

Remont mieszkania wiąże się ze sporymi wydatkami, na które większość Polaków nie może sobie pozwolić bazując na środkach z bieżącego budżetu. Bardzo często wraz z postanowieniem o poprawie stanu swoich czterech ścian, pojawia się decyzja o zaciągnięciu długu. Pożyczka na remont jest jedną z kilku opcji pozyskiwania większej ilości pieniędzy, ale to nie jedyne z możliwych źródeł finansowania. Sprawdź, jak przygotować swój portfel na wydatki związane z odnową lokum.

finansowanie remontu 2

Remontowe dylematy dotyczące finansowania przedsięwzięcia to dopiero początek drogi.

Kilka sposobów na sfinansowanie remontu

Jak wynika z badań, zdecydowana większość Polaków myśląc o remoncie mieszkania lub domu, decyduje się na pożyczkę lub kredyt hipoteczny.

Warto zastanowić się nad tym, jak duża będzie skala remontu, ponieważ oferty zarówno pożyczek na remont jak i kredytów, są dopasowane odpowiednio do wielkości kwoty, którą się inwestuje.

Kredyty hipoteczne udzielane są z reguły na większe kwoty i dłuższy okres, dlatego decydują się na nie głównie właściciele domów.

W przypadku mieszkań skala wydatków jest nieco mniejsza, dlatego lepiej zdecydować się na pożyczkę – tę najpopularniejszą, gotówkową otrzymamy:

  • w banku,
  • instytucjach pozabankowych (firmach pożyczkowych),
  • na portalach oferujących pożyczki społecznościowe.

Jeśli zależy nam na czasie, najlepiej wystąpić o szybką pożyczkę na remont – możemy ją uzyskać przez Internet, np. na Pożyczkomat.pl, gdzie pieniądze dostaniemy nawet tego samego dnia. Jeśli spłacimy je w ciągu tygodnia, koszt pożyczki wyniesie 0 zł, a wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu.

Pieniądze możemy też pożyczyć od rodziny lub znajomych – robi tak wielu Polaków, ale konsekwencje takiej pożyczki często nie kończą się na odsetkach. Nie każdy chce, aby bliscy wiedzieli o jego sytuacji finansowej. Poza tym, w razie problemów ze spłatą możemy narazić na szwank nasze relacje, dlatego lepiej zapożyczać się w wyspecjalizowanych instytucjach finansowych.

Cena gra rolę

Uśrednione ceny zmiany wystroju mieszkania bądź domu zaczynają się od ok 500 zł i mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty zależą oczywiście od wielkości remontowanych powierzchni, skali remontu oraz od zapotrzebowania na określonych specjalistów.

Standardowy remont w mieszkaniu o powierzchni 60m2, który zawiera w sobie:

  • tynkowanie i malowanie ścian,
  • wymianę podłóg,
  • zmianę umeblowania kuchni,
  • renowację instalacji gazowej

wiąże się z wydatkiem rzędu 10 – 20 000 tys. zł. Dużo zależy też od wyboru ekipy remontowej, jakości materiałów i czasu, w jakim chcemy zrealizować remont.

Kiedy najlepiej zaplanować remont mieszkania?

Najodpowiedniejszym czasem na remontowanie wnętrz jest okres wiosenno-letni, podczas którego temperatury powietrza są wysokie, a wilgotność powietrza stosunkowo niska, co umożliwia szybkie schnięcie materiałów. Jesień to ostatni moment, by zabrać się za niezbędne prace remontowe.

Rozważna decyzja

Przed podjęciem decyzji o remoncie warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, których wytyczne znacznie ułatwią późniejszą organizację prac.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się skorzystać z pożyczki na remont, kredytu hipotecznego lub innego sposobu pozyskania pieniędzy, najważniejsze jest to, aby każda z możliwych opcji była dostosowana do naszych finansowych potrzeb i możliwości.

Tekst i zdjęcia: autor zewnętrzny