Szukaj

Rusza konkurs FakeHunter Challenge

Fake News Alert
PAP MediaRoom

Wojna informacyjna – to temat VII edycji konkursu #FakeHunter Challenge- Fake News Alert, odbywającego się w dniach 21-22 kwietnia. Zadaniem uczestników rywalizacji będzie tropienie w sieci i demaskowanie fake newsów związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę i jej skutkami dla Zachodu. Organizatorami konkursu są PAP i GovTech Polska, a współorganizatorami – Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Cyfrowa Polska

Wojna informacyjna, której poświęcona jest VII edycja #FakeHunterChallenge, toczy się w przestrzeni informacyjnej – na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej, militarnej, energetycznej czy społecznej.

W konkursie może wziąć udział każdy (w wieku powyżej 13 lat), komu zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji, zdobywaniu wiedzy na temat weryfikacji fake newsów, a także przeciwdziałaniu dezinformacji. W ramach konkursu przewidziano trzy konkurencje.

Pierwsza, „Polowanie na fake newsy”, polega na wyłapywaniu w sieci nieprawdziwych informacji. W drugiej konkurencji #FakeHunter Detektyw Foto-Wideo uczestnicy konkursu wcielą się w rolę detektywa, którego zadaniem będzie wyszukanie w sieci zmanipulowanych zdjęć i treści wideo oraz udowodnienie, że faktycznie są one fałszywe, przez dołączenie źródła pochodzenia materiału. Można działać indywidualnie lub w zespołach.

Nagrody dla najlepszych uczestników tych dwóch konkurencji (punkty z nich sumują się) to: I miejsce – 8 tys. zł, II miejsce – 6 tys. zł, III miejsce – 3 tys. zł.

Trzecia konkurencja, „Jak uczyć walki z fejkami?” to propozycja dla wszystkich, a szczególnie dla nauczycieli, wychowawców i edukatorów, na różnych poziomach nauczania. Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu pomysłu, jak skutecznie uczyć weryfikowania informacji i jak docierać z wiedzą dotyczącą krytycznego myślenia i przeciwdziałania dezinformacji do różnych grup społecznych. Zwycięzca otrzyma czytnik e-book.

Współzawodnictwu będzie towarzyszyć szereg spotkań z ekspertami. Ich tematyka koncentrować się będzie wokół problemów związanych z agresywną rosyjską propagandą. Wszystkie rozmowy będą transmitowane live na https://fake-hunter.pap.pl/challengeVII.

Wśród rozmówców znajdą się dziennikarze, analitycy i eksperci, zajmujący się sprawami międzynarodowymi oraz weryfikacją informacji. Będą dyskutować m.in. o dezinformacji inspirowanej i prowadzonej przez Kreml, aktualnym stanie wojny i spodziewanym w niej przełomie, a także o roli, którą w dezinformowaniu może odegrać sztuczna inteligencja.

„Dziś orężem walki jest informacja. Wojna toczy się w sieci. Organizując konkurs chcemy zachęcić Was – internautów do włączenia się w propagowanie idei publikowania i udostępniania w sieci sprawdzonych i wiarygodnych informacji. Za jakość treści odpowiedzialni jesteśmy my wszyscy” – powiedziała Anna Gwozdowska, redaktor serwisu factcheckingowego PAP #FakeHunter i jedna z organizatorek konkursu.

Zwycięzców #FakeHunter Challenge – Fake News Alert poznamy 28 kwietnia 2023 roku.

Więcej na: https://fake-hunter.pap.pl/challengeVII 

Źródło: PAP MediaRoom