Rodzaje kont bankowych – jakie wybrać dla siebie?

Konta bankowe to kluczowa oferta wszystkich banków. W ich ofercie wyróżnić można wiele tego typu produktów różniących się niejednokrotnie niuansami. Jakie wybrać dla siebie, uwzględniając swoje potrzeby i oczekiwania?

Rachunki bankowe to produkty finansowe dedykowane zarówno klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom czy dużym korporacjom. Niektóre pozwalają wyłącznie na gromadzenie wpływów, a inne – także na oszczędzanie.

Konta indywidualne i firmowe

Najpopularniejszych podział kont bankowych obejmuje rachunki dla klientów indywidualnych oraz dla przedsiębiorców.

Te pierwsze dedykowane są osobom fizycznym, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej, a które zatrudnione są na etacie lub uzyskują przychody z innych źródeł.

Konta dla firm przeznaczone są dla przedsiębiorców prowadzących np. jednoosobową działalność gospodarczą, spółek. Ich zaletą jest dostęp do dodatkowych udogodnień, np. coworku, programu do zarządzania finansami czy bezpłatnymi mobilnymi wpłatomatami (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja).

Konta osobiste i oszczędnościowe

Kolejny podział to konta osobiste oraz konta oszczędnościowe.

Te pierwsze pozwalają wyłącznie na gromadzenie środków w ramach uzyskiwanych dochodów z różnych źródeł, wypłatę gotówki z bankomatów, itp. Natomiast konta oszczędnościowe są oprocentowane, dzięki czemu zgromadzony tam kapitał „pracuje” na zysk. Jest on tym wyższy, im wyższe ustalone przez bank oprocentowanie.

Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, ciekawą opcją jest możliwość uzyskania nawet do 2,50% w skali roku, w zależności od tego, jak wiele środków będzie zgromadzonych na tym rachunku (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro). Jest to świetna alternatywa dla klasycznej lokaty, pozwalając przy tym na wypłatę środków w dowolnym czasie. Przewagą jest oprocentowanie zliczane zawsze na koniec dnia, dzięki czemu nie ma mowy o utracie wszystkich wypracowanych odsetek.

Konta w PLN i konta walutowe

Podział rachunków bankowych wynika również z tego, w jakiej walucie gromadzone są środki. Typowe konta Polaków prowadzone są w PLN, aczkolwiek można założyć konto walutowe pozwalające na gromadzenie środków w walutach obcych, np. EUR (euro), CHF (frankach szwajcarskich), GBP (funtach brytyjskich).

Porównaj oferty i wybierz konto dla siebie

Każdy bank posiada w swojej ofercie co najmniej kilka rachunków różniących się wieloma parametrami. Zanim więc zdecydujesz się na założenie konkretnego, warto porównać dostępne opcje. Szczególnie przydatne w tej kwestii są nie tylko ogólne zestawienia kont należących do różnych banków, ale rankingi tworzone przez jeden bank porównujące własne produkty (np. https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych). Dzięki temu można dobrać rozwiązanie lub kilka rozwiązań dopasowanych do swoich potrzeb. Warto przy tym mieć świadomość, że posiadanie rachunku indywidualnego nie wyklucza możliwości posiadania rachunku oszczędnościowego czy walutowego. Co więcej, będąc przedsiębiorcą, można posiadać konto dla klientów indywidualnych i jednocześnie konto firmowe.

Fot. megawatts86 CC BY-SA 2.0