Szukaj

Rekonstrukcje historyczne – Kto powinien spróbować?

Wakacje Międzypokoleniowe Czechy 2023
Michał Kwiecień w mundurze z epoki napoleońskiej

Popularność rekonstrukcji historycznych sprawia, że wychodzą poza wąskie grono pasjonatów historii. Jedne z najbardziej spektakularnych wydarzeń tego rodzaju w Europie odbywają się całkiem niedaleko. Czeska miejscowości Sławków jest znana jako miejsce bitwy pod austriacką nazwą Austerlitz. O tym jak to jest przywdziać napoleoński mundur i spotkać podobnych sobie ludzi z całej Europy i świata, opowiada rekonstruktor Michał Kwiecień

Sławków koło Brna jest miejscem przygotowanych z rozmachem i historyczną dokładnością rekonstrukcji wydarzeń z 1805 r. Wtedy właśnie rozegrała się tam jedna z najważniejszych bitew epoki napoleońskiej – znana w podręcznikach jako bitwa pod Austerlitz. Określana jest też mianem Bitwy Trzech Cesarzy, gdyż Napoleon Bonaparte na czele Wielkiej Armii pokonał tutaj połączone siły cesarzy austriackiego i rosyjskiego. Rekonstrukcje historyczne zyskują coraz szersze grono miłośników, nie tylko wśród pasjonatów historii. O tym, jak wygląda takie wydarzenie z perspektywy uczestnika oraz kto może wziąć w nim udział opowiada rekonstruktor, Michał Kwiecień.

Duża część rekonstruktorów to zwykli ludzie, którzy na co dzień mają normalną pracę, a rekonstrukcje to ich pasja. Poświęcają swój czas i pieniądze, aby pokazać historię na żywo i umożliwić wszystkim odwiedzającym, aby mogli poczuć klimat dawnych czasów.

Opowiadał: Michał Kwiecień