Re: Stars – Tribute to Amy Winehouse

Przedstawiamy kolejny wyjątkowy patronat Magazynu Exclusive Info – pierwsze wydarzenie z cyklu RE: STARS czyli koncert poświęcony pamięci Amy Winehouse, jednej z najwybitniejszych wokalistek XXI wieku. Zaproszeni do współpracy artyści zaprezentują 18 utworów Amy, w tym najpopularniejsze „Back to black”, „Rehab”, „You know I’m no good”, „Valerie” czy „Love is a losing game”. Całość wydarzenia będzie nie tylko muzycznym i multimedialnym show. Organizatorzy zapewniają, że zrobią wszystko, by odtworzyć niezwykły nastrój jaki otaczał piosenkarkę. Aranżacje muzyczne przygotował Michał Salamon, pianista, kompozytor, lider zespołu FOURS collective.


… jej nazwisko często wymieniane jest w pierwszej TOP10 najlepszych muzyków wszechczasów. Kochają ją wszyscy. Jest nieśmiertelna. AMY WINEHOUSE! Już 23 maja o godz. 19:00 w sali Filharmonii Krakowskiej raz jeszcze zabrzmią najlepsze piosenki tragicznie zmarłej, muzycznej ikony XXI wieku. Pięć młodych, niezwykle zdolnych wokalistek, wokalista Wojciech Myrczek oraz GWIAZDA WIECZORU – KAYAH wystąpią podczas koncertu TRIBUTE TO AMY WINEHOUSE w Krakowie. Bilety można kupić przez Eventim. Sala Filharmonii Krakowskiej, ul. Zwierzyniecka 1 Kraków, 23 maja 2017 godz. 19:00.
W finale koncertu wystąpi KAYAH, jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. Sama Gwiazda tak tłumaczy swoją decyzję o udziale w projekcie:
Amy Winehouse to ogromny talent, który odszedł zbyt wcześnie. Dzięki utworom, które pozostawiła po sobie, choć jej część mogła pozostać z nami. Jestem jak najbardziej za tym, by każde kolejne pokolenia wracały do jej twórczości, jednocześnie mogąc prezentować talenty wokalne nowych wokalistek. RE: STARS TRIBUTE TO AMY WINEHOUSE to właśnie takie przedsięwzięcie łączące te dwa pomysły w jeden. Jestem bardzo szczęśliwa, że zostałam zaproszona do tego projektu.
Projekt ma za cel promowanie nowych twarzy na polskim rynku. Na scenie u boku KAYAH wystąpi 5 niezwykle utalentowanych wokalistek: Ewelina Przybyła, Joanna Azzja Mądry, Sandra Mika, Aicha Słoniec i Małgorzata Chruściel oraz wokalista Wojciech Myrczek.
Anna Dziedzic, inicjatorka koncertu

Chcemy dać szansę młodym, bardzo zdolnym dziewczynom pokazać swoje możliwości. W marcu przeprowadziliśmy casting, w którym profesjonalne jury z ponad 30 kandydatek wyłoniło właśnie tę piątkę, która zaśpiewa 23 maja w sali Filharmonii. Aranżacje przygotowuje Michał Salamon. Również on wraz z zaproszonymi muzykami poprowadzi wokalistki. W finale wystąpi jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek – KAYAH. Jestem pewna, że wieczór będzie prawdziwą muzyczną ucztą dla wszystkich, którzy kochają Amy, ale również dla tych, którzy lubią niekonwencjonalne wydarzenia. Koncert TRIBUTE TO AMY WINEHOUSE to niezwykła mieszanka charakterów i konwencji złączona w jedną spójną całość. Gospodarzem wieczoru będzie aktor Tomasz Schimscheiner znany z ról w Teatrze Ludowym, Bagatela czy popularnego serialu TVN „Na Wspólnej”.

Michał Salamon, producent muzyczny koncertu

Koncerty RE: STARS będą świetną okazją do tego by raz jeszcze zanurzyć się w twórczość naprawdę wybitnych artystów i doświadczyć tego na żywo. Oczywiście to co będę starał się muzycznie oddać i odwzorować w swoich aranżacjach to oryginalność stylu i aura artysty, która emanuje bezpośrednio z jego wnętrza za pomocą tekstu, dźwięków i fraz. Projekt RE: STARS nie jest jednak próbą doskonałego kopiowania czy udawania kogoś kim się nie jest. Po prostu chcemy, aby zdolni wokaliści i muzycy wykonali te utwory w zgodzie ze sobą, pamiętając jedynie o tym jaki jest prawdziwy przekaz tych kompozycji. Dzięki temu wspólnie oddamy widzom i słuchaczom „cząstkę” nieśmiertelnych gwiazd połączoną z interpretacją ich twórczości.
Koncert TRIBUTE TO AMY WINEHOUSE to pierwsze wydarzenie z cyklu RE: STARS. W planach, są koncerty poświęcone innym wielkim artystom, zarówno zagranicznym, jak i polskim, m.in. Georgowi Michaelowi, Whitney Houston i Violetcie Villas.

JAK TO SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO…
Pomysł na koncert, zaczął się od spotkania, które może być dobrym tematem na film. Anna Dziedzic, która zawodowo zajmuje się projektowaniem ogrodów, poznała na śniadaniu w Ambasadzie Współpracy w Krakowie, dr hab. Bogusławę Hubisz-Sielską, która od ponad 30 lat jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Pierwsza z pań, pasjonuje się muzyką rozrywkową. Druga, muzyką klasyczną. Dzieli je pokolenie, czyli 20 lat. Szybko jednak obie znalazły wspólny język. Anna, od dziecka marzyła o tym, żeby śpiewać, ale brakowało jej odwagi. Później pojawiła się rodzina, dzieci, własna firma… Za namową Bogusławy, w ubiegłym roku, zapisała się do Szkoły Wokalno – Aktorskiej w Krakowie. Ponieważ mieszka w Chrzanowie, kilka razy w tygodniu, pokonuje blisko 50 km w jedną i w drugą stronę, żeby wziąć udział w zajęciach. Od tamtej pory kilka razy wystąpiła na dużej scenie. W styczniu zaśpiewała z Krakowskim Chórem Mieszczańskim, podczas Festiwalu „Opera Rara” w Filharmonii Krakowskiej. W tej chwili bierze udział w próbach do „Pasji według świętego Mateusza” Jana Sebastiana Bacha. Kiedy Anna sięgnęła po pierwsze marzenie, pomyślała, że może uda się również spełnić drugie. Zaproponowała Bogusławie, żeby wspólnie zorganizowały cykl koncertów, poświęconych wielkim artystom, którzy już odeszli. Na początek, wybrały Amy Winehouse. Do współpracy przy projekcie, zaprosiły Michała Salamona, pianistę, kompozytora i założyciel grupy FOURS collective oraz Faustynę Ostróżkę, PR-owca, który mocno angażuje się nie tylko w promocję, ale również w organizację wydarzeń kulturalnych. Wspólnie wymyślili, że koncert powinien się odbyć w… sali Filharmonii Krakowskiej, a do współpracy należy zaprosić młode Wokalistki i wielką Gwiazdę. Wygląda na to, że pomysł jest strzałem w dziesiątkę. Dzięki ciężkiej pracy całej czwórki, już 23 maja na deskach Filharmonii będziemy mogli zobaczyć, że marzenia naprawdę się spełniają.
AMY WINEHOUSE
Tej tragicznie zmarłej w wieku 27 lat brytyjskiej piosenkarki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ikona XXI wieku zapisała się na zawsze w sercach całego świata. Styl i twórczość Amy Winehouse można umiejscowić gdzieś pomiędzy brit popem, soulem, R&B, jazzem… z domieszkami hip hopu czy funku. Od najmłodszych lat otoczona była muzyką – matka interesowała się folkiem, a ojciec miał jazzowy gust. Już jako 13-latka urodzona w Londynie zaczęła grać na gitarze akustycznej i śpiewać. Amy zainteresowała wytwórnię Island Records. To właśnie tam w 2003 r. nagrała debiutancką płytę „Frank”. Album szybko zyskał status platynowej płyty, a Amy otrzymała dwie nominacje do Brit Award. Wraz z rosnącą popularnością, pogłębiały się problemy prywatne piosenkarki. Była uzależniona od alkoholu i narkotyków. Nadwrażliwej, skłonnej do depresji i autodestrukcji artystce bardzo trudno było funkcjonować w rzeczywistości. W roku 2006 Amy zaprezentowała swój drugi album „Back to Black” z pilotażowym utworem „Rehab” (z ang. odwyk). Płyta okazała się ogromnym sukcesem, który zrobił z wokalistki gwiazdę światowej sławy. W samej Wielkiej Brytanii i USA sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy. W 2008 roku Amy Winehouse zdobyła aż 5 statuetek Grammy.
Pomimo podejmowanej wielokrotnie walki z nałogiem, 23 lipca 2011 r. w wieku 27 lat piosenkarka została znaleziona martwa w swoim domu.
Koncert TRIBUTE TO AMY WINEHOUSE jest hołdem złożonym niezwykłej gwieździe, jej talentowi i wrażliwości.
GWIAZDA RE: STARS

KAYAH – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. Wszechstronna muzycznie, najczęściej poruszająca się w klimatach folk, pop, soul, etno i jazz. Autorka wielu przebojów takich jak “Za późno”, „Supermenka“, „Na językach“, „Testosteron“, „Prawy do lewego“, „Śpij Kochanie Śpij”, czy najnowszego „Po co”. Obecna na scenie muzycznej już od ponad 25 lat. Swój pierwszy autorski album – “Kamień” wydała w 1995 roku. Płyta został świetnie przyjęta przez krytyków i całą branżę muzyczną, a sama artystka od razu zyskała rzeszę wiernych fanów.
RE: STARS TEAM

Michał Salamon – pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2014 r. z zespołem FOURS collective i w 2016 r. z zespołem Quindependence zajął I miejsce w konkursie na Jazzowy Debiut Fonograficzny organizowany przez IMiT. Jest również laureatem II miejsca – Jazz Juniors 2015 (Quindependence). Występował w kraju i za granicą m.in. na licznych festiwalach takich jak: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Festiwal Kolory Polski, Polska Jazz (Węgry) czy Nisville Jazz Festival w Serbii. W kwietniu 2017 r. zagrał w Łodzi z FOURS collective jako support przed koncertem Gregorego Portera – światowej sławy i legendy wokalistyki jazzowej, dwukrotnego laureata Grammy.
Anna Dziedzic – pomysłodawczyni i manager projektu RE: STARS. Z wykształcenia inżynier produkcji i farmaceutka. Prowadzi firmę zajmującą się projektowaniem zieleni. Uczy się śpiewu w Szkole Wokalno – Aktorskiej w Krakowie. Wraz z Krakowskim Chórem Mieszczańskim zaśpiewała w Festiwalu „Opera Rara” w Filharmonii Krakowskiej oraz w Operze Dydona i Enea. Od ponad 20 lat zawodniczka i sędzia w Polskiej Organizacji JiuJutsu. Prywatnie mama 18-letniej Oli i 7-letniego Jaśka.
dr hab. Bogusława Hubisz-Sielska – pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie altówki. W 2001 r. założyła Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego. Jest przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Altowiolowego oraz  prezesem Fundacji św. Cecylii.
Faustyna Ostróżka – PR&Event Manager; działa głównie w obszarze kultury, przede wszystkim w zakresie promocji oraz organizacji wydarzeń. Od ponad 7 lat z sukcesami prowadzi liczne kampanie w sektorze Public Relations.
MUZYCY

  • Michał Salamon – fortepian
  • Mateusz Wachtarczyk – trąbka
  • Krzysztof Matejski – saksofon
  • Jakub Tybulczuk – saksofon barytonowy
  • Łukasz Belcyr – gitara
  • Krzysztof Augustyn – kontrabas
  • Max Olszewski – perkusja

Organizatorem koncertu jest KK Promotion. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Sponsorzy: Margan Ogrody, Salon Wyposażenia Wnętrz Excellent
Partnerzy:
Wokalistki oraz band stylizuje Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU / Szkoła Kreatywnej Fotografii SKF Krakowskie Szkoły ArtystyczneNago Sushi & SakeStacja Winiarska MichałowiceCatering KwiatowyStudio Graficzne Dream-County.