Przedsiębiorczość w dziecięcym wydaniu

Kilkuletnie dzieci prowadzące firmy, w których zajmują się tym, co lubią (i umieją) robić najbardziej? Tak w skrócie przedstawia się idea nowego serwisu, który dla rodziców stanowić może alternatywę dla tradycyjnego kieszonkowego, dla ich pociech natomiast, nie tylko doskonałą zabawę, lecz także naukę przedsiębiorczości od najmłodszych lat i oswajanie się z, traktowaną nierzadko w kategoriach tabu, tematyką pieniądza.

Zasada działania Bizinate.com jest bardzo prosta – rodzic tworzy darmowe konto i rejestruje tam firmę swojego dziecka. Następnie przesyła mu drogą mailową zaproszenie i gotowe! Dzieci działalność prowadzić mogą samodzielnie lub wraz z rodzicami, którzy przez cały czas mają dostęp do konta, wysyłanych wiadomości i otrzymywanych przelewów. Zarejestrowana dziecięca firma dodawać może do serwisu nowe zadania, których chce się podjąć lub kolejne produkty, które zamierza sprzedać. Bizinate.com zapewnia także swoim użytkownikom niezbędne narzędzia oraz tutoriale. Jakich prac może podjąć się dziecko? Wszystko zależy od jego zainteresowań i umiejętności. Może to być naprawa roweru, pomoc w nauce do egzaminu, czy sprzedaż gry lub filmu na DVD.

Bizinate.com powstał pod koniec ubiegłego roku i na chwilę obecną posiada około 24 tysiące zarejestrowanych użytkowników. Jak przyznaje twórca serwisu, Rudy DeFelice, jego celem jest milion młodych przedsiębiorców działających w obrębie Bizinate.com. Inspirację stanowiły dla niego jego dzieci, którym płacił on drobne sumy, w ramach kieszonkowego, w zamian za wykonywanie obowiązków domowych. System działający w jego domu  postanowił uczynić on sposobem na utrzymanie. W jaki sposób zarabia serwis? Od każdej wykonanej przez kupującego transakcji DeFelice otrzymuje 99 centów.

Jak oferowane usługi trafiają do potencjalnych zainteresowanych? Bizinate połączony jest z serwisem Facebook, tak więc o prowadzonej działalności dowiedzieć mogą się zatem zarówno nasi znajomi, jak i wszystkie zainteresowane osoby z sieci.

A jak w praktyce wygląda zarabianie w Bizinate.com? Każdy, kto otrzyma link na temat działalności danej osoby, dostaje również dostęp do oferowanych przez niego usług i produktów. Zainteresowani mogą zakupić je natychmiast za pomocą karty kredytowej (o czym użytkownik jest informowany drogą mailową).

A co Wy sądzicie o serwisach tego typu? Czy uważacie, że to dobry sposób na rozwijanie przedsiębiorczości u dzieci?

Foto: Rochelle Hartman, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)