Każdy, kto choć trochę interesuje się technologią zapewne śledzi informacje o targach CES w Las Vegas czy CEBIT w Hanowerze czy Barcelonie. Niektórzy z łezką w oku powracają do lat 90-tych, kiedy to w Krakowie odbywał się INFO Festival, na którym można było zobaczyć i dotknąć produktów, które do sprzedaży miały dopiero trafić np. najnowsze produkty Apple. Tymczasem nowe technologie, zwłaszcza te najbardziej spektakularne, bo technologie video znów mamy na wyciągnięcie ręki – wszystko za sprawą odbywające się już po raz drugi IMSE.
Mimo, że adresowane przede wszystkim do biznesu naszym zdaniem są nielada gratką również dla użytkowników domowych i małych przedsiębiorców. Oprócz oglądania nowości i technologii typowo biznesowych jak np. ogromne ściany video, technologie do transmisji na żywo czy ekrany dotykowe z wbudowanym komputerem wielkości stołu bilardowego można było poznać rzeczy tak praktyczne, jak chociażby nowe rozwiązania w dziedzinie projektorów do użytku firmowego lub w domowym kinie.
W Krakowie, w dniach 16-17 września odbyła się druga edycja Integrated Multimedia Systems Event. W trakcie dwudniowej imprezy, organizowanej w obiekcie Expo Kraków można było obejrzeć produkty i rozwiązania światowych marek, a także wziąć udział w licznych prezentacjach oraz panelach dyskusyjnych. Tegoroczna edycja poświęcona była przede wszystkim projektom z sektora edukacji i kultury. Kolejna odsłona IMSEodbędzie się wiosną przyszłego roku.
W Strefie Edukacyjnej IMSE 2015 odbyły się konferencje i panele, w trakcie których zaprezentowanych zostało dziewięć case studies z zakresu wykorzystania multimediów w projektach edukacyjnych, kulturalnych i administracji publicznej. Były to m.in. prezentacje dotyczące multimedialnej trasy edukacyjnej w Kopalni Soli w Bochni, systemów AV/IT w kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu, a także projektu Wirtualne Muzea Małopolski. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez Miasto Gdańsk w ramach cyfryzacji tej metropolii.
Szczególną uwagę osób biorących udział w prezentacjach poświęconych edukacji zwróciły natomiast multimedialne projekty edukacyjne wdrożone w szkołach i na uczelniach. Omówiono m.in. takie działania jak: e-learning akademicki w edukacji filmowej na Uniwersytecie Warszawskim, czy multimedialny projekt dla szkół niższego stopnia, wdrożony przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe nr 4 w Krakowie o nazwie „Interblok”.
Odrębny punkt Strefy Edukacyjnej stanowiły warsztaty i spotkania branżowe prowadzone przez producentów i dostawców rozwiązań oraz stowarzyszenia branżowe: InfoComm, KNX, Polish Digital Signage Association, Samsung, Panasonic, Vidis, New Amsterdam.
IMSE 2015 stało się również miejscem „branżowego dialogu”, który odbył się w formie paneli dyskusyjnych. W trakcie spotkań poruszono m.in.: takie tematy jak: kierunki rozwoju infrastruktury multimedialnej w placówkach publicznych, wykorzystanie multimediów w procesie dydaktycznym, czy multimedia w edukacji muzealnej, sztuce i kulturze.
W strefie wystawienniczej nie zabrakło premierowych na polskim rynku prezentacji sprzętu i rozwiązań. Obecne na IMSE 2015 nowości w postaci monitorów interaktywnych, kamer i systemów wideokonferencyjnych spotkały się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli uczelni wyższych, muzeów i biznesu.
Kolejna edycja Integrated Multimedia System Event odbędzie się już wiosną: 19-20 kwietnia 2016!
Tekst: informacja prasowa, wstęp i fot. Exclusivemag.pl