Szukaj

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Lekarstwo na problemy skórne, trądzik, reumatyzm, zwyrodnienie stawów i nadciśnienie, a do tego doskonały sposób na chwilę relaksu. Mowa o saunie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że aby korzystać z tego dobrodziejstwa należy odpowiednio się przygotować. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego już na wstępie należy wyeliminować wszelkie zagrożenia związane z sesjami w saunie.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. O co warto zapytać? Przede wszystkim powinniśmy wykluczyć takie schorzenia jak przewlekłe choroby serca lub dolegliwości układu oddechowego (np. astmę). Z tej formy relaksu powinny również zrezygnować osoby cierpiące na jaskrę, nadczynność tarczycy, poważne choroby nerek i wątroby oraz anemię.

Przyjrzyjmy się również naszej skórze – jeżeli mamy skłonność do rozszerzania lub pękania naczynek, nie wystawiajmy się na działanie wysokiej temperatury. Przeciwwskazaniem do gorących saunowych kąpieli jest również pierwszy trymestr ciąży, miesiączka, stan wyczerpania, gorączka oraz kac.

Dobre przygotowanie to podstawa

Przed skorzystaniem z sauny nie należy pić alkoholu! Usprawiedliwienia nie powinny szukać nawet osoby będące wieloletnimi amatorami kąpieli parowych. Co najmniej 1,5 godziny przed rozpoczęciem seansu należy również unikać obfitych posiłków. Do kabiny najlepiej wejść nago lub w samym ręczniku, a wcześniej dokładnie umyć całe ciało, zdjąć okulary, biżuterię, spinki z włosów – mocno rozgrzany metal może powodować duży dyskomfort, a nawet poparzyć.

Nie zaleca się również korzystania z sauny w stroju kąpielowym. Materiały, z których zwykle wykonuje się kostiumy są mieszanką sztucznych włókien, zatem nie przepuszczają powietrza. Co z tego wynika? W połączeniu ze wzmożonym ciepłem i wilgocią – w tym pochodzącą bezpośrednio z naszego ciała – tekstylia sprzyjają rozwojowi bakterii oraz grzybów.

Pierwsze kroki w saunie

Każda sesja w saunie składa się z dwóch lub trzech seansów trwających po 15 minut. Pomiędzy seansami należy schłodzić całe ciało w drewnianej balii z zimną wodą lub pod orzeźwiającymi natryskiem oraz chwilę odpocząć na wygodnej, podgrzewanej leżance lub w fotelu. Na cały rytuał najlepiej zarezerwować minimum godzinę wolnego czasu – tym bardziej że pośpiech nie sprzyja relaksowi. Po wejściu do kabiny zajmijmy miejsce na dolnej ławce – dopiero kiedy organizm przyzwyczai się do temperatury, stopniowo możemy zajmować wyższe poziomy ław. Siadajmy zawsze na miękkim, bawełnianym ręczniku, a jeśli pozwala na to kubatura sauny oraz współtowarzysze saunowej kąpieli – wybierzmy pozycję półleżącą lub horyzontalną.

Co dalej?

Czas odpoczynku po wyjściu z sauny to doskonały moment na pielęgnację ciała, a więc wszelkie zabiegi oczyszczające (peeling) i odżywiające (maski), jak również masaże całego ciała. Doskonałym zabiegiem ujędrniającym jest np. naprzemienne polewanie ciała zimnym i ciepłym strumieniem wody. Nagłe ochłodzenie rozgrzanej skóry może początkowo zapewnić niezbyt miłe doznania, aby już po chwili przerodzić się w niezwykle odświeżającą przyjemność.

Artykuł został przygotowany przez firmę www.wandex.com.pl specjalizującą się w projektowaniu i kompleksowej realizacji powierzchni SPA.
Zdjęcie: wandex.com.pl