Szukaj

Pralka wirnikowa – czym się charakteryzuje i komu się przyda?

Zalety i wady pralek wirnikowych

Trwałość, prosty schemat pracy, wydajność – to tylko kilka zalet, o jakich można wspomnieć w kontekście pralki wirnikowej. Nic dziwnego, że jest to chętnie wybierane rozwiązanie! Sprawdza się szczególnie tam, gdzie prania nie ma za wiele, ze względu na swoją konstrukcję. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat tego rodzaju pralki? W takim razie wystarczy, że przeczytasz ten artykuł. Możesz liczyć na sporą dawkę informacji!

Wiele zalet pralki wirnikowej sprawia, że jest to popularne rozwiązanie. Doskonale wiesz, jak ona działa, jak wygląda i gdzie się sprawdza? Chcesz ją kupić już teraz? W takim razie postaw na sklep, który spełni Twoje wszelkie oczekiwania dotyczące jakości i rozsądnej ceny, takim sklepem będzie Neonet, a link do niego podajemy tutaj: https://www.neonet.pl/. Przejdźmy jednak do sedna i opisu pralki wirnikowej, jej działania, zalet i wad!

Czym charakteryzuje się pralka wirnikowa?

Czym się charakteryzuje i różni od pralek automatycznych ta wirnikowa? Przede wszystkim nie ma tutaj standardowo obracającego się bębna. Ubrania oraz woda we wnętrzu wprowadzane są w ruch za sprawą wirników. To bardzo prosty mechanizm, który przede wszystkim wyróżnia to urządzenie na tle innych. Zapewnia jednak również sporą trwałość i wydajność, a w przypadku awarii łatwość w przeprowadzeniu napraw, czy wymiany jakichkolwiek części. Jednak awaria nie zdarza się często, raczej bardzo rzadko. Nic dziwnego, w końcu pralka wirnikowa określana jest mianem niezawodnej. 

Jak działa pralka wirnikowa?

Na początek mała ciekawostka, pierwszą pralką wirnikową w Polsce była Frania, którą szczególnie starsze pokolenie doskonale zna i pamięta. Schemat działania pralek wirnikowych mocno się nie różni od tej tradycyjnej Frani, o której już wspomnieliśmy. Wodę oraz ubrania wlewa się i wkłada od góry, następnie zamyka i włącza. Wirniki pracują, ubrania się piorą, woda się kręci i wprowadza wszystko w wir. Po zakończeniu prania należy wyciągnąć pranie i najlepiej wrzucić do suszarki, bo pralka wirnikowa nie wiruje ubrań. Wszystko dlatego, że wodę tak jak wlało się ręcznie, również ręcznie trzeba ją opróżnić. Tak naprawdę to tyle, proste działanie, tak jak prosta jest konstrukcja pralki wirnikowej. Jeżeli szukasz sprawdzonych pralek tego rodzaju, odwiedź ten link: https://www.neonet.pl/pralki/pralki-wirnikowe-wirowki.html

Pralka wirnikowa, jakie ma wady i zalety?

Jest wiele zalet, o jakich warto napisać w przypadku pralek wirnikowych. Niestety są również wady, ale nie można się temu dziwić, żaden sprzęt nie jest doskonały, nie inaczej jest również w tym przypadku. Jakie to wady i jakie zalety? O tym dowiesz się w poniższych akapitach.

Zalety pralek wirnikowych

Zaczniemy naturalnie od zalet pralek wirnikowych. Pierwszą i chyba dla wielu najważniejszą zaletą tego typu urządzenia jest jego niska cena. Dzięki temu może sobie na nią pozwolić praktycznie każdy, bez względu na możliwości finansowe. Jeżeli nie masz dużo do wydania, a potrzebujesz pralki (każdy jej potrzebuje) to stawiasz na wirnikową! To jednak nie koniec, kolejną zaletą tego rozwiązania jest prosta budowa. Dzięki temu awarie zdarzają się bardzo rzadko, a jeśli już wystąpią to ich naprawa nie tylko jest łatwa, ale również tania. Kolejna zaleta? Prosta obsługa, brak sporej ilości przycisków, skomplikowanych planów prania itd. Co jeszcze? Z pewnością niska waga oraz szybkość działania. Pranie w pralce wirnikowej zajmuje około 15 minut. Dla jednych wada, ale dla innych również zaleta, czyli możliwość prania bez połączenia z siecią wodociągową, bo wodę po prostu się wlewa i wylewa ręcznie.

Wady pralek wirnikowych

Przede wszystkim pojemność bębna jest dość ograniczona, co może skutkować koniecznością wykonywania kilku prań następujących po sobie. Wadą jest na pewno brak funkcji i programów, które są pomocne. Brak wirówki i podgrzewania wody to następne wady pralek wirnikowych i to dość znaczące. Pranie jest dużo skuteczniejsze, kiedy woda wewnątrz nagrzewa się nawet do 90 stopni, jak to jest w przypadku pralek automatycznych. Kolejna wada to konieczność samodzielnego podgrzewania wody, jej wlewania i wylewania, co może być dość uciążliwe.

Pralki wirnikowe – gdzie się sprawdzą i dla kogo będzie to dobry wybór

Pralki wirnikowe są przede wszystkim tanie i proste w budowie oraz naprawie. Z kolei mogą być uciążliwe dla słabszych osób, szczególnie dla starszych. Nie będą dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy zdążyli się już przyzwyczaić do konstrukcji automatycznych. Sprawdzą się jednak wszędzie tam, gdzie prania nie ma za wiele. Wykonuje się je na przykład raz na parę dni. Nie ma wtedy sensu wydawać większych pieniędzy na pralki automatyczne. Będzie to dobry wybór dla osób, które większość czasu spędzają poza domem, a pranie w większości oddają do pralni. Oczywiście nie można zapomnieć o wpływie ceny na fakt zakupu. Pralka wirnikowa z pewnością trafi w ręce osób, które nie mogą sobie pozwolić na droższy sprzęt.