Szukaj

Portugalia – otwarto pierwsze plaże na Maderze

W portugalskim archipelagu Madery w piątek rano otwarto pierwsze plaże dla wczasowiczów

W drugiej połowie maja podobne decyzje spodziewane są także na kontynentalnej części Portugalii, gdzie z uwagi na epidemię koronawirusa plaże są zamknięte od połowy marca

Decyzja o otwarciu plaż zapadła z inicjatywy autonomicznego rządu Madery, który uzasadnia ją m.in. brakiem zgonów na Covid-19 na wyspach archipelagu, a także faktem, że od ośmiu dni nie występują nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie zanotowano tam dotychczas 90 infekcji.

Wśród otwartych kąpielisk położonego na Atlantyku archipelagu jest m.in. najdłuższa plaża Portugalii usytuowana na przylegającej do Madery wyspy Porto Santo. Liczy ona 9 km długości.

W czwartek wieczorem po spotkaniu z premierem Antonio Costą lider partii Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN) Andre Silva poinformował, że szczegółowe zasady korzystania z plaż w Portugalii zostaną ogłoszone przez rząd do końca maja. Ujawnił, że obostrzenia będą dotyczyć m.in. powierzchni plaży i liczby przebywających na nich osób.

“Na jednego plażowicza będzie przypadało 10 metrów kwadratowych terenu. Wejście na plażę będzie możliwe po wcześniejszym pojawieniu się znaku świetlnego na semaforach, które zostaną zainstalowane przy plażach” – ujawnił Silva.

Jedne z pierwszych plaż w Portugalii otwarte zostały w podlizbońskiej gminie Ericeira na początku maja, ale wstęp na nie mają tam jedynie osoby uprawiające sporty. Obowiązuje tam zakaz rozkładania ręczników kąpielowych.

Na plażach Ericeiry obowiązuje też zachowanie co najmniej dwumetrowego dystansu między osobami, a także limity czasowe. Wędkarze mogą przebywać maksymalnie 120 minut, surferzy – 90, a biegacze lub osoby uprawiające marszobieg – do 60 minut.

z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)