W światowej popkulturze od lat panuje moda na Japonię. Tokio jest jedną ze światowych stolic mody, a zwłaszcza zakupów modowych. Bywa jednak kojarzona z modowym kiczem i kakofonią. Co jednak leży u podstaw unikatowości japońskiego stylu? Projektantka Akiko Koba podkreśla, że wywodzi się on z tradycji japońskiego rzemiosła i zachęca, żeby inaczej popatrzeć na japońską modę.
Wielka moda zaczyna się od dobrego rzemiosła
Akiko Koba jest projektantką pochodzącej z Tokio marki Fortuna Tokio, która stara się odtworzyć tradycje japońskiego rzemiosła w dziedzinie projektowania ubioru. Małe, pracujące tradycyjnymi metodami warsztaty, jeszcze do niedawna będące podstawą japońskiego stylu dzięki tworzeniu unikatowych wzorów, tkanin i dodatków, obecnie znikają z rynku. W erze cyfrowej, kiedy wizerunek jest lansowanych przez influencerów tradycyjni rzemieślnicy nie wytrzymują konkurencji.
Tradycyjne wzory i materiały na wybiegach
Tymczasem Akiko Koba swoimi kolekcjami wprowadza na światowe wybiegi nie tylko tradycyjne wzornictwo, ale także oryginalne tkaniny typu Kimono, produkowane w manufakturach w Kioto. Nowoczesne i odpowiadające trendom kolekcje są projektowane z tradycyjną troską o detale, również te niewidoczne na zewnątrz stroju, ale decydujące o jakości. W 2019 r. zaprezentuje swoją kolekcję wisona-lato 2020 między innymi podczas Tygodnia Mody w Nowym Jorku.