Półbuty, Rękawiczki, Lordsy – PRL w sklepie obuwniczym

Polski design nie jest wytworem ostatnich kilku lat. Wprost przeciwnie, ma długoletnią tradycję często sięgająca poprzedniego systemu. Wiele polskich marek odznaczających się dziś finezyjną linią projektową zaczynało swoją działalność w siermiężnym PRL, gdy ani gama kolorów, ani możliwości czerpania inspiracji nie były tak bogate jak dziś. Tak właśnie wyglądały początki firmy Wojas, producenta markowego obuwia, którego salony sprzedaży ozdobione charakterystycznym logiem z czerwonym kółkiem zamiast kropki nad „i” znajdziemy dziś w każdym większym mieście w Polsce ,a także za granicą.

wojas
Relaks w półbutach
W czasach, gdy w Polsce rządziła jedyna słuszna partia, a obywatele zachęcani byli do dokonywania jedynie słusznych wyborów Nowy Targ wyrastał na stolicę polskiego przemysłu obuwniczego. Olbrzymi kombinat Podhale wyrósł na potentata w branży, a zimowe buty marki Relaks zawładnęły wyobraźnią całego narodu. Trzeba przyznać, że zimy bywały wtedy srogie, a każda kolejna, z falą tęgich mrozów określana była mianem zimy stulecia. Nic więc dziwnego, że obywatelom PRL marzyła się chwila relaksu w ciepłych butach z puchową wkładką i ortalionowym wykończeniem. Jeśli ktoś chciałby przybliżyć sobie fenomen marki Relaks, wcale nie musi wybierać się do muzeum ani na targ staroci, wystarczy, że odnajdzie je w ofercie firmy Wojas, która od 1994 roku jest nie tylko właścicielem części upadłego kombinatu Podhale, ale konsekwentnie kontynuuje wypuszczanie nowych modeli relaksów na rynek. Oczywiście po koniecznym liftingu i dostosowaniu ich do wymogów współczesnego klienta. Nie da się jednak nie zauważyć, że popyt na ciężkie obuwie zimowe nie jest obecnie zbyt duży. Od kiedy nie grożą nam już zimy stulecia, niektórym z nas zdarza się przechodzić całą zimę w półbutach lub botkach, zamiast w kozakach. Nie brakuje ich w ofercie marki Wojas. Co więcej, na tle innych propozycji na jesień i zimę dostępnych na rynku odznaczają się one wysoką jakością i gwarantowaną trwałością. W końcu sygnowane są własnym nazwiskiem właściciela marki, za którym stoi tradycja trzech pokoleń szewców z powołania.
Wolność w rękawiczkach
Pierwszy salon firmowy Wojas otwarty został dokładnie w tym samym roku, w którym Polska odzyskała wolność, czyli w 1990 roku. Już wtedy produkcja sięgała kilkudziesięciu tysięcy par butów rocznie. Od 1996 trwa intensywny rozwój sieci, którego efektem jest 160 działających obecnie sklepów z butami tej firmy. Na specjalnej mapie umieszczonej na oficjalnej stronie firmy (http://wojas.pl/) można sprawdzić ich lokalizację i przekonać się, że zakup markowego obuwia damskiego i męskiego jest możliwy nie tylko w największych miastach w Polsce, ale też na Ukrainie oraz w Czechach i Słowacji. Komu nie w smak zakupy w realu może skorzystać ze świetnie prosperującego sklepu z butami online. Konsekwentnej rozbudowie sieci salonów sprzedaży Wojas towarzyszy stałe poszerzanie asortymentu. Dziś w ofercie sklepów z butami w galeriach handlowych, a także w e-shopie klienci znajdą nie tylko buty damskie i męskie, ale też mnóstwo dodatków i akcesoriów. Do półbutów z wysokiej jakości skóry naturalnej i nubuku dobrać tu można ciekawe wzory torebek, pasków, teczek, portfeli, a nawet rękawiczek.
Jesienny spacer w lordsach
Najnowsza kolekcja jesień-zima marki Wojas zasługuje na szczególną uwagę zarówno u pań jak i panów, ze względu na niepowtarzalny design, głęboko zakorzeniony w naszej tradycji, a jednocześnie doskonale wpasowujący się w najnowsze trendy. Paniom proponuje się spory wybór lordsów z powodzeniem lasowanych od kilku sezonów. Dla niewtajemniczonych wyjaśnijmy, że chodzi tu o lekkie czółenka stylizowane na dworskie, które świetnie pasują do spodni rurek i klasycznych spódnic. Oprócz nich dostępnych jest wiele modeli balerinek, czółenek oraz półbutów. Na zimniejsze dni można wybrać trzewiki lub botki oraz parę damskich butów trekkingowych, jeśli planuje się dłuższą wyprawę w plener. Równie ciekawie prezentują się propozycje butów dla panów. Przede wszystkim jest tu spory wybór półbutów i botków, które dadzą nie tylko ochronę ale i wygodę w zimniejsze dni. Trzewiki i męskie buty trekingowe zapewnią komfort dzięki naturalnym materiałom, z jakich zostały wykonane.
Tekst i zdjęcie: autor zewnętrzny