Pokój dziecka – wyzwanie dla projektanta

Childrens toys in kitchen --- Image by © Aurelie and Morgan David De Lossy/cultura/Corbis

Stworzenie, przytulnej, radosnej, a do tego funkcjonalnej aranżacji dziecięcego pokoju to prawdziwe wyzwanie. Z jednej strony musi być bezpieczna, z drugiej – łatwa do utrzymania w czystości, a do tego jeszcze musi się małemu mieszkańcowi zwyczajnie podobać. Jak połączyć wszystkie te wymogi?

Childrens toys in kitchen --- Image by © Aurelie and Morgan David De Lossy/cultura/Corbis
Childrens toys in kitchen — Image by © Aurelie and Morgan David De Lossy/cultura/Corbis

Wnętrza, w których maluchy i nastolatki spędzają każdego dnia co najmniej kilka godzin, powinny być miejscem przyjaznym – kolorowym i radosnym, a zarazem funkcjonalnym. Podstawą stworzenia aranżacji idealnej są meble i zabudowy ścian. Powinny być one dostosowane do potrzeb i możliwości małego mieszkańca. Warto też by były utrzymane w jasnych barwach – subtelnych dekorach drewnopodobnych, delikatnych pastelach lub żywych, nasyconych kolorach, które wniosą wiele energii.

Oferta Pfleiderer SMOOTH CONCRETE GRAPHITE F6464 NIEBIESKI U1717 PFL

Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji mebli są płyty laminowane. Niezwykle szeroka paleta barw i interesujących deseni, a także bogactwo zachwycających faktur umożliwiają dopasowanie płyt laminowanych do najbardziej wymagających pomieszczeń i oryginalnych projektów. Pfleiderer proponuje aż 162 wzory swoich laminatów HPL i płyt laminowanych (z czego blisko 100 dostępnych jest w polskiej ofercie magazynowej). Laminat pokrywający płyty zapewnia wytrzymałość i odporność na drobne uszkodzenia mechaniczne – zarysowania i uderzenia, o które podczas szalonych zabaw nietrudno. W odróżnieniu od drewna, płyty nie zmieniają koloru pod wpływem działania promieni UV. Nie gromadząc ładunków elektrostatycznych na swojej powierzchni – nie przyciągają też kurzu, co jest szczególnie istotne w przypadku pokoju małego alergika.

Nauka przez zabawę

Ale meble to nie wszystko. Wszyscy wiedzą, że zabawa jest najlepszą formą nauki. Tylko jak ją zaaranżować, by przebiegała w przyjemnej atmosferze i była efektywna? I w tym zadaniu w sukurs mogą przyjść elementy aranżacji wnętrz. Dla przykładu laminat HPL Magnet Pfleiderer, który zastosowany na ścianie z powodzeniem zastępuje tablicę i umożliwia rozwój kreatywności, i plastycznych zdolności malucha. I to bez obawy o stan ściany, bo laminat można szybko i łatwo wytrzeć.

Desk in window area of loft apartment --- Image by © Vladimir Godnik/moodboard/Corbis
Desk in window area of loft apartment — Image by © Vladimir Godnik/moodboard/Corbis

HPL Magnet, podobnie jak tradycyjna szkolna tablica, pozwala na rysowanie i pisanie kredą. Z tą różnicą, że za jego pomocą można wykorzystać np. całą przestrzeń ściany i stworzyć niezwykle ciekawą aranżację – idealną do nauki i zabawy. Poza tym, w odróżnieniu od tablic, HPL Magnet jest znacznie bardziej wytrzymały i nie pociąga za sobą ryzyka zerwania przez łobuzujące maluchy.

Co z higieną?

W każdym domu są takie miejsca i ściany, które brudzą się częściej i łatwiej niż inne. W pokoju dziecięcym takich newralgicznych punktów jest co niemiara – ściana przy której stoi stoliczek do malowania i jeszcze ta przy łóżku malucha. Jak je uchronić miejsca przed zabrudzeniem, albo chociaż ułatwić sobie utrzymanie ich w czystości, a przy okazji zadbać o piękną aranżację? Rozwiązaniem są elementy płaskie Pfleiderer.

Bazą elementów są płyty wiórowe P2 w czterech grubościach: 8, 10, 16 lub 18 milimetrów, które dostępne są w formatach: 4100 x 1285 mm. Dzięki tak dużym wymiarom, możliwe jest zaaranżowanie za ich pomocą praktycznie każdej powierzchni w domu (i to bez konieczności rozpoczynania remontu!) Wystarczy tylko przyciąć element do pożądanego rozmiaru i zabezpieczyć nim ścianę. W ten sposób możemy kompletnie odmienić estetykę kącika dziecka. Elementy płaskie są obustronnie oklejone laminatem HPL. Materiał ten jest odporny na drobne uszkodzenia mechaniczne, działanie detergentów, wilgoci, wysokiej temperatury i promieni UV. Dodatkowo jest łatwy do czyszczenia – nie straszne mu ani mazaki i kredki pastelowe malucha, ani brudne łapki. Wyczyścić go można za pomocą zwykłej szmatki, ciepłej wody i detergentu. I to bez szorowania!

25 Feb 2011, Calgary, Alberta, Canada --- Objects on wooden shelves at home --- Image by © Hero Images/Corbis
25 Feb 2011, Calgary, Alberta, Canada — Objects on wooden shelves at home — Image by © Hero Images/Corbis

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe