Za darmo, jak na Skype’ie, a prosto jak rozmowa telefoniczna lub sms-owanie. Kiedy zainstalujecie aplikacje typu Viber lub WhatsApp, sami będziecie zdziwieni, ile osób z Waszej listy kontaktów już ich używa. Specjalnie dla Was przyglądamy się tym rozwiązaniom z perspektywy zwykłego użytkownika.

Pierwszą na warsztat bierzemy WhatsApp. Ta darmowa aplikacja, przeznaczona dla telefonów Android, umożliwia nam wysyłanie bezpłatnych wiadomości głosowych, tekstowych, plików video, a nawet zdjęć i lokalizacji na mapie. Bez większych problemów współpracuje ona z polskimi sieciami komórkowymi. Co zrobić, by móc zacząć korzystać z WhatsApp? Po pobraniu aplikacji, wystarczy podać nasz numer telefonu i wprowadzić kod aktywacyjny otrzymany w wiadomości zwrotnej. WhatsApp prześledzi listę kontaktów i wyświetli te osoby, które zarejestrowały w niej swój numer. Minusem tej aplikacji może być fakt, iż za jej pomocą kontaktować  możemy się jedynie ze osobami posiadającymi WhatsApp w swoim telefonie. Warto pobrać tą aplikację, bowiem okazać się może, że korzysta z niej więcej znajomych, niż przypuszczaliśmy. Wówczas służyć może ona jako bardzo wygodny, a co najważniejsze, bezpłatny, komunikator.

Kolejną, podobną, aplikacją jest Viber. Korzystać mogą z niej zarówno użytkownicy iPhone’ów, jak i telefonów wyposażonych w system Android. Aplikacja ta nie wymaga konfiguracji – wystarczy wgrać ją do pamięci telefonu i wpisać swój numer telefonu. Podobnie jak w przypadku WhatsUpp, tutaj również komunikować możemy się jedynie ze znajomymi, którzy posiadają ją w swoim telefonie. Vibera używać możemy zarówno do prowadzenia rozmów, wysyłania smsów, jak i czatowania. Jako, że aplikacja ta działa w tle, nie musimy jej urchamiać, by być dostępnym dla osób z naszej listy kontaktów. Największa zalętą Vibera jest jednak wysoka jakość połączeń – prowadząc rozmowę, nie musimy obawiać się o pogłos czy zniekształcenie mowy.

Na podobnej zasadzie działa Rebtel. Dostępny jest on zarówno na iPhone’a, iPad’a, Androida, Windows Phone, a nawet PC. Aplikacja ta wybiera dla nas najlepsze połączenia – dzięki niej przełączać możemy się między rozmową przez numer lokalny, 3G i WiFi. Rebtel sprawdzi się w szczególności wśród osób dzwoniących często za granicę – aplikacja ta bowiem automatycznie łączy każdą międzynarodową rozmowę, co pozwala na znaczne (jak zapewnia producent – do 98%) ograniczenie kosztów połączeń.

A czy Wy znacie inne tego typu aplikacje? Jeżeli tak, napiszcie nam o nich, chętnie je przetestujemy.

Foto: http://www.whatsapp.com/