Szukaj

Płatności elektroniczne dla działalności nierejestrowanej

JWA MIP – pierwszy w Polsce system płatności elektronicznych obsługujący działalność nierejestrowaną

Aby świadczyć usługi nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, zatrudniać księgowej, wynajmować biura czy co miesiąc opłacać zaliczek na podatek

Polskie regulacje prawne od 2018 pozwalają wykonywać działalność zarobkową w formie działalności nierejestrowanej. I to właśnie ta forma w trakcie lockdownu bardzo się rozwinęła. Z racji prostoty jej prowadzenia skala rozwoju tej formy zaskoczyła wszystkich.

Spółka JWA S.A. to startup house działający od 2015. Specjalizuje się w realizacji projektów na zlecenie innych podmiotów jak również posiadający swoje autorskie rozwiązania, głównie w zakresie zarządzania. Podczas realizacji poszczególnych projektów z obszaru fintech napotkali problemy związane z obsługą płatności bezgotówkowych pomiędzy osobami fizycznymi. Przykładowo, pan Kowalski świadczy usługę koleżeńską lub nierejestrowaną dla innych osób – żaden operator płatności nie chciał obsłużyć takiego modelu rozliczeń bezpośrednich. Zawsze po jednej stronie transakcji powinien być podmiot gospodarczy i najlepiej gdyby transakcje dokonywane były przez sklep internetowy. To zrozumiałe, bo z punktu widzenia operatora płatności to najbezpieczniejsze i najprostsze rozwiązanie. Ale projekty, które obsługiwała spółka potrzebowały czegoś innego. Dlatego od 2019 JWA S.A. rozpoczęła prace nad własną autorską, platformą płatności.

Pandemia COVID-19 pokazała, że przypuszczenia były słuszne. Rynek usług C2C bardzo się rozwinął a płatności dokonywane są aktualnie bezpośrednio między uczestnikami transakcji gotówkowo lub zwykłymi przelewami. To rodzi pewne zagrożenia podatkowe oraz problemy dotyczące przejrzystości transakcji w kontekście rezygnacji z usługi czy reklamacji dostarczonego towaru.

Jakie formalności są niezbędne do uruchomienia platformy obsługującej płatności bezpośrednie MIP JWA?

Najważniejsze było wpisanie spółki na listę KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) jako Małej Instytucji Płatniczej. Uzyskanie wpisu zajęło prawie 10 miesięcy. Przygotowanie i wdrożenie procedur, modeli działania poszczególnych linii wsparcia użytkowników musi gwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale przede wszystkim być proste w obsłudze dla przysłowiowego pana Kowalskiego.

Przygotowane mechanizmy pozwolą uruchomić produkt wypełniający lukę na najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynku płatności w Europie.

źródło: JWA - MIP