Pierwszy raz w powietrzu – lataj w tunelu aerodynamicznym

O lataniu marzył chyba każdy, ale na skok spadochronowy decyduje się niewielu. Nawet jeśli początki nie są trudne, patrzymy na to jak na coś niedostępnego i trudnego. Powiedzmy sobie szczerze nie próbujemy też dlatego, że zwyczajnie się boimy. Co będzie, jeśli wystraszę się w ostatniej chwili, albo co gorsza podczas swobodnego spadania? Na szczęście można sprawdzić jak czujemy się w powietrzu bez wsiadania do samolotu. Rozwiązaniem są ćwiczenia w tunelu aerodynamicznym.

tunel aero

Trening czyni mistrza

Jak każde środowisko, tak i powietrze, wymaga odpowiedniego treningu, aby prawidłowo się w nim poruszać. Dlatego właśnie przygodę ze skydivingiem warto zacząć od ćwiczeń w środowisku, które pozwoli opanować odpowiednią technikę. Właśnie takim miejscem jest tunel aerodynamiczny, który niezależnie od doświadczenia skoczka, pozwala doskonalić technikę w dynamicznym środowisku wymagającym precyzji ruchu, koordynacji oraz wytrzymałości. Dlatego korzystają z niego zarówno osoby, które mają na koncie ponad setkę skoków, jak i takie, które dopiero rozważają przygodę ze spadochronem.

Laboratorium latania

Dodatkową korzyścią ćwiczenia w tunelu powietrznym jest możliwość nagrywania, analizy po wprowadzania poprawek niczym w laboratorium. Ćwiczyć mogą osoby indywidualne jak i ludzie skaczący zespołowo. Nad wszystkim czuwa doświadczony skoczek – instruktor, który pomaga od początku unikać złych przyzwyczajeń, korygować ewentualne błędy i nabywać nowe umiejętności. Dzięki temu od początku można opanować prawidłową sylwetkę, przemieszczanie się do przodu, do tyłu, w górę, w dół, obroty, spływy, latanie w niesymetrycznej sylwetce, destabilizację, podawanie i łapanie chwytów. Później ćwiczy się połączenie wszystkich elementów w płynną całość.

Gdzie ćwiczyć

W Polsce mamy już dostępny tego typu obiekt w Warszawie  www.profly.pl. Są także organizowane wyjazdy do obiektów za granicą np. w USA, Malezji czy w Europie do niemieckiego Bottrop. Polacy chętnie korzystają z tej formy rozwijania swoich skydivingowych umiejętności, dzięki czemu ta dyscyplina prężnie się na nas rozwija, a nasi zawodnicy biorą udział w zawodach i biciu rekordów. Dzięki odpowiedniemu środowisku do ćwiczeń można podejść do tematu nieco poważniej niż odfajkowanie skoku w tandemie i wrzuceniu fotki do mediów społecznościowych. Skydiving to bowiem dla wielu sposób na życie, a żeby go poznać najlepiej spotkać ludzi, którzy reprezentują go na wysokim poziomie i spróbować poćwiczyć z nimi w warunkach, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy także odnajdziemy się w tej pasji.

 

Tekst: redakcja Exclusivemag, fot. Laura HaddeCC BY 2.0