Piaskownica w przydomowym ogrodzie

Zbuduj piaskownicę dla swojego malucha! Piaskownica w przydomowym ogrodzie to ogromna frajda dla wszystkich dzieci. Jej budowa nie wymaga ani specjalnych umiejętności, ani zbyt wiele czasu i pieniędzy. Wystarczy trochę miejsca w ogrodzie za domem i trochę wolnego czasu w weekend.

piaskownica-przydomowy-ogrodBezpieczna zabawa na świeżym powietrzu

Dzieci uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu. Zabawy z rówieśnikami, robienie babek z piasku, grabienie i kopanie w piaskownicy, to prawdziwa gratka dla naszych milusińskich. Nie zawsze jednak pozwalamy, by maluchy bawiły się w ogólnodostępnej dla wszystkich piaskownicy. Gdy ta nie jest ogrodzona, staje się idealnym miejscem na zabawy, ale nie dziecięce. Psy a zwłaszcza koty, uwielbiają dokonywać małych rewolucji w osiedlowych piaskownicach. Zdarza się, że załatwiają się w miejscach, z których następnie korzystają nasze dzieci. Maluch nieświadomy zupełnie zagrożenia, może nabawić się poważnej choroby bądź problemów żołądkowych. Rodzice wolą dmuchać na zimne i mimo płaczu dziecka, nie pozwalają mu na beztroskie zabawy w piaskownicy. Ludzie bywają bardzo różni. Jedni wiedzą jak zachować się pośród ludzi, inni niekoniecznie. Dlatego też zdarza się, że miejsca uczęszczane i użytkowane przez dzieci, są zaśmiecone oraz bardzo zanieczyszczone przez mało empatycznych osobników. W piaskownicy, niejednokrotnie natrafić możemy na papierosy, opakowania po spożytych chipsach czy batonach a nawet kawałki szkła. Wszyscy wiemy, jak to może się skończyć. Dlatego też, nic dziwnego, że rodzice czy opiekunowie maluchów, trzymają ich z dala od tego typu miejsc. Przecież nikt nie chce, by jego dziecku stała się jakaś krzywda. Co innego, jeśli na własnym podwórku, pod własnym oknem i na własnej ziemi, możemy zbudować dziecku bezpieczną piaskownicę.

Piaskownica własnej roboty

Jeśli nie mamy czasu na majsterkowanie, możemy piaskownicę zakupić w specjalistycznym sklepie i odpowiednio ją ustawić na dworze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, kolorów i kształtów. Sprzedawcy oferują standardowe piaskownice w kształcie kwadratu, prostokąta, koła oraz wiele innych, nietypowych form. Żółte, różowe, zielone, czerwone, niebieskie czy brązowe, wszystko zależy od ciebie. Masz wolną rękę i ogromne pole do popisu. Problem pojawia się wtedy, gdy spojrzymy na cenę takiego produktu. Ta bowiem jest dość spora i może zniechęcić kupujących. Ale czego nie robi się dla ukochanego dziecka. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, istnieje jeszcze jedno wyjście z sytuacji. Własnoręcznie wykonana piaskownica będzie wyjątkowym prezentem dla milusińskich.

Lokalizacja to podstawa

Postanowiłeś, że stworzysz oryginalną piaskownicę w przydomowym ogrodzie, teraz musisz wybrać stosowne dla niej miejsce. Nie może stanąć przecież byle gdzie. Warto wcześniej przemyśleć całą strategię działania. Ważne, by podczas największych upałów, twoje dziecko nie gotowało się na słońcu, dlatego też istotą będzie ulokowanie piaskownicy w miejscu zacienionym. Z doświadczenia wiemy, że dzieci nie powinny zbyt długo przebywać w upale. Słońce bardzo szybko nagrzewa również piasek, gorącym piachem maluchy z łatwością mogą się poparzyć. Lepiej nie ryzykować. Piaskownicę ulokujmy gdzieś na otwartej przestrzeni. Bliskie sąsiedztwo z drzewami, może zanieczyścić dziecięcy kącik do zabawy. Spadające z drzew liście czy gałęzie, mogą zabrudzić piasek. Nigdy też nie montujmy piaskownicy tam, gdzie będziemy mieli słabą bądź zupełnie ograniczoną możliwość obserwowania bawiących się dzieci. Najlepiej, jeśli miejsce do zabawy, ulokowane będzie blisko okna, z którego dobrze widać nasze pociechy. Bezpieczeństwo to podstawa.

Dobre materiały gwarancją sukcesu

Jakich materiałów należy użyć do zbudowania piaskownicy w przydomowym ogródku? Przede wszystkim desek. Potrzebować będziemy kilka sztuk o długości od dwóch do trzech metrów i szerokości od dwudziestu do około trzydziestu centymetrów. Takie wymiary powinny wystarczyć. Zgromadzone deski powinny być dość grube i mocne, by piaskownica nie rozpadła się przy najbliższym załamaniu pogody. Ważne, by deski były oheblowane, tak, aby nasze dzieci nie poraniły się o szorstkie podłoże i nie wbiły sobie drzazgi w palec. Czym wypełnić spód domowej piaskownicy? Najlepszym rozwiązaniem będą geotekstylia, które zakupić możemy w specjalistycznym sklepie. Dzięki temu, usypany piasek przez długi czas zachowa świeżość, będzie po prostu czysty. Ponadto, wszelkie podziemne i naziemne stworzonka, nie będą przebywały w dziecięcej piaskownicy. Do pracy przydadzą się również kątowniki i śruby, niezbędne do połączenia ze sobą desek. Podstawą w piaskownicy, będzie oczywiście piasek, którego nie może zabraknąć. Miękki i drobny piach to idealne rozwiązanie dla malucha. Tego rodzaju materiał należy zakupić w sklepie. Wówczas będziemy mieć pewność, że jest odpowiednio przystosowany do dziecięcych zabaw. Piaskownicę można wykonać według własnego planu, jednak jeśli chcemy stworzyć cały plac zabaw warto rozejrzeć się za profesjonalnym projektem – oferują je często pracownie architektoniczne sprzedające projekty domków.

Jakie powinny być wymiary piaskownicy w ogrodzie? Oczywiście takie, dzięki którym w środku zmieści się kilkoro dzieci. Zabawa w pojedynkę to kiepska alternatywa, w grupie zawsze raźniej. Grunt pod piaskownicę powinien być równy, by ta stała prawidłowo i była niezwykle stabilna. Piasek nie powinien wystawać ponad piaskownicę, wówczas większość będzie po prosty wysypywać się na zewnątrz. Dokup jeszcze zestaw do zabawy, tj. grabki, łopatkę, foremki oraz wiaderko, wówczas twoje dziecko będzie w pełni usatysfakcjonowane.

 

Tekst i zdjęcia: autor zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Piaskownica w przydomowym ogrodzie”