Zdrowo można nie tylko jeść. Zdrowo można się również nosić. O ubraniach tworzonych jedynie z materii organicznej, naturalnych i ekologicznych, rozmawialiśmy z pomysłodawczynią warszawskiego sklepu WEARSO., Olą Waś
Skąd pomysł na stworzenie WEARSO.?
Z bardzo wielu powodów. Przede wszystkim z potrzeby wprowadzenia dobrze zaprojektowanych ubrań do noszenia niezależnie od okazji, w określonym stylu, tak by ludzie mogli w nie włożyć siebie, a nie odwrotnie. Zależało nam na stworzeniu marki, która może zaoferować bardzo dobry produkt w rozsądnej cenie. Bawełna organiczna dzięki swoim wspaniałym właściwościom na to pozwala.
Dlaczego zdecydowaliście się na tworzenie ubrań jedynie z materii organicznej?
Bawełna organiczna jest według nas najbardziej przyjaznym człowiekowi materiałem z tych dostępnych na rynku. Jest niezwykle wytrzymała, bardziej trwała niż bawełna produkowana na skalę masową. Zawartość olejków i naturalnych wosków daje ogromną przyjemność noszenia! Często słyszymy od naszych klientek, że porównywalna jest jedynie do przyjemności chodzenia nago. Aspekt ekologiczny jest również nie do przecenienia. Do produkcji takiej bawełny nie używa się żadnych środków szkodliwych dla zdrowia, zużywa się dużo mniej wody, przy uprawie pracują dorośli ludzie, którzy są uczciwie za tę pracę wynagradzani. Jest tak wiele pozytywnych aspektów związanych z uprawą bawełny organicznej, że aż trudno sie na nią nie zdecydować na etapie projektowania. Dla nas, po zapoznaniu się z tymi faktami, wybór był oczywisty.
Zależy nam na jasnym, prostym przekazie. Wierzymy, że dobrze skrojone, uszyte w Polsce ubrania z organicznych materiałów staną się wkrótce normą. Tak, by konsumenci mając do wyboru produkt w podobnej cenie, dobrym dizajnie, ale dużo lepszej jakości, mogli wybrać ten wykonany z przyjaznego środowisku materiału, ale przede wszystkim, by mogli świadomie wybrać to, co dla nich samych najkorzystniejsze.
Jakie tak naprawdę są Wasze ubrania?
W WEARSO. nie interesują nas trendy i szybko przemijające mody. Stawiamy na ponadczasowość produktów, budowanie relacji z ubraniem – co zostało niemal totalnie wyparte poprzez szybką modę. Nie dyskryminujemy żadnego typu sylwetki, tworzymy ubrania we wszystkich rozmiarach. Bardzo ważne jest dla nas również to, by nasze ubrania były wielofunkcyjne. Uważamy, że mniej znaczy więcej, dlatego proponujemy klasykę z twistem.
Skąd zdobywacie materiały?
Bawełna z której szyjemy ubrania w WEARSO. posiada certyfikat GOTS, jest to najlepszy certyfikat w branży. Certyfikat Gots obejmuje cały proces produkcji bawełny. Ta której używamy pochodzi głównie z Turcji. Ubrania z bawełny organicznej są nie tylko zdrowsze, ale i bardziej wytrzymałe, bo nie są skażone szkodliwymi barwnikami. Tzn. że ubrania, które nosi większość z nas, nam szkodzi?
Aby z bawełny można było uszyć gotowy produkt, poddaje się ją serii zabiegów, podczas których stosuje się co najmniej 8000 różnych środków chemicznych. Szacuje się, że na kilogram bawełny uprawianej w sposób konwencjonalny zużytych zostało 1 kg chemikaliów, dlatego nie trudno wywnioskować, że proceder ten nie pozostaje obojętny dla zdrowia.
Skąd czerpiecie inspiracje projektowe?
Głównie inspiruje nas ciało, jego proporcje i potrzeby. Inspiruje nas również codzienność oraz jej uwarunkowania. Nesze projekty to suma historii, wrażeń odbieranych na poziomie podświadomym oraz funkcjonalności, którą studiujemy na codzień obserwując zmiany zachodzące w społeczeństwie.
Do kogo kierujecie swoje kolekcje i kto zazwyczaj kupuje Wasze ciuchy?
Nasze ubrania noszone są przez osoby w najróżniejszym wieku, więc jest nam trudno określić do kogo kierujemy kolekcje. WEARSO. przede wszystkim noszą osoby ceniące sobie komfort, które nad logo przedkładają rzeczywistą wartość ubrań. Średnia cena sukienki to 300 zł i cała reszta asorymentu waha się w tych granicach. Pracujemy na bardzo niskiej marży, tak by jak najwięjej osób mogło cieszyć się z noszenia WEARSO.
Nasz Magazyn skierowany jest przede wszystkim do osób pracujących w korporacji. Czy w Waszych ubraniach można chodzić do pracy?
Nasze ubrania noszone są bardzo często do pracy np. sukienka Boof Baf, która noszona może być w bardzo formalny lub casualowy sposób, klasyczne spodnie, ale wykonane z dzianiny. W obecnej kolekcji znalazły się również kroje przeznaczone do pracy w formalnej sytuacji jak i w bezpośrednim kontakcie z klientem, np. w Kancelarii prawniczej, ale sprawdzą się również w sytuacjach popołudniowych. Na przykład płaszcz MonKee może być założony w absolutnie każdej sytuacji, podobnie jak sukienka MooDy.
Jakie są Wasze zawodowe plany na przyszłość?
Chcielibyśmy móc docierać do jak najszerszego grona osób i w tym kierunku podążamy, dzieląc się naszymi ubraniami, ale też wiedzą. Robimy tylko to, co przemawia do nas na najgłębszym poziomie. Określiliśmy już, co dla nas oznacza słowo sukces – podążanie w zrównoważonym ekologicznie kierunku – pracujmy nad tym ciężko, pamiętając, by dobrze się przy tym wszystkim bawić! Wierzymy, że proekologiczne postawy mogą przeobrazić rynek odzieżowy i zmienić postawy konsumenckie, wciąż na nowo stawiamy sobie najpierw pytanie „dlaczego?” przed „jak?” Wkrótce pojawi się nasz sklep internetowy, nad którym w tym momencie pracujemy.
Więcej informacji: www.wearso.com
Z Olą Waś rozmawiała: Ewa Czemerys, zdjęcia: wearso.com