Okolice Olsztyna idealne na wypoczynek

Okolice Olsztyna idealne na wypoczynek Olsztyn jest wyjątkowo interesującym mazurskim miastem. Położony jest on na Pojezierzu Olsztyńskim, które stanowi część makroregionu Pojezierza Mazurskiego. Warunki naturalne Olsztyna i okolicy są godne pozazdroszczenia. Przez miasto płyną trzy rzeki (największa z nich to Łyna), znajduje się tu aż 15 jezior. Są to dość duże jeziora, bowiem 13 z nich ma powierzchnię większą niż 1 hektar. Najbardziej atrakcyjna jest zachodnia część miasta, bowiem właśnie tam zlokalizowana jest znaczna część jezior.

Hotel AndersDawniej było ich o wiele więcej, ale w XIX wieku zostały one osuszone (na jednym z nich, Fajferkiem, w roku 1845 zorganizowane było miejskie kąpielisko). Obecnie zaś jeziora stanowią 8 procent powierzchni Olsztyna. Z kolei lasy zajmują powierzchnię przeszło 1800 hektarów, czyli ponad 21 procent powierzchni Olsztyna. Największym kompleksem leśnym jest Las Miejski służący zarówno turystom jak i mieszkańcom do celów rekreacyjnych. Ponadto na obszarze miasta znajduje się wiele innych parków, skwerów, a także rezerwaty przyrody (Mszar oraz Redykajny).

Olsztyn jest doskonałą bazą wypadową zarówno na wycieczki piesze jak i rowerowe. Przez miasto wiodą między innymi takie szlaki jak Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, Szlak Zamków Gotyckich, Droga św. Jakuba. Z Olsztyna jest stosunkowo niedaleko przykładowo do Barczewa, gdzie można obejrzeć liczne zabytki jak Zamek Biskupi, liczne kościoły, ratusz, wieżę ciśnień, Muzeum Feliksa Nowowiejskiego, zabytkowe kapliczki. Będąc w Olsztynie można wybrać się także do Ostródy. Tu z kolei możemy obejrzeć zamek pokrzyżacki, kościół św. Dominika Savio, możemy miło spędzić czas nad malowniczym Jeziorem Drwęckim.

Tekst i zdjęcia: autor zewnętrzny

W samym Olsztynie zaś możemy skorzystać z takich atrakcji jak między innymi spływ kajakowy rzeką Łyną, możemy obejrzeć zabytki takie jak Zamek Kapituły Warmińskiej (mieści się tu Muzeum Warmii i Mazur), Kaplica Jerozolimska, ratusz, zabytkowe kościoły. Jeśli chodzi o wspomniane już jeziora, nad Jeziorem Ukiel (zwanym Krzywym) mieści się kąpielisko miejskie, dojście od strony ul. Jeziornej. Można tam bardzo miło i przyjemnie spędzić czas.

Będąc w Olsztynie warto zatrzymać się w znanym Hotelu SPA Anders w Starych Jabłonkach na Mazurach. Poza komfortowymi pokojami i dobrą lokalizacją na gości czeka uznana restauracja serwująca wyśmienite dania kuchni regionalnej.