W obecnych czasach coraz więcej osób uprawiających sport decyduje się na korzystanie z odżywek- np.  tak zwanych Gainerów. Są one mieszaniną zarówno białka, jak  i węglowodanów. Dzięki odpowiednio dobranym odżywkom można w znacznie szybszy sposób zwiększyć masę mięśniową oczywiście uprawiając przy tym jakiś rodzaj sportu np. kulturystykę.

Odzywki na maseIstnieje wiele rodzajów Gainerów wśród których popularne są przede wszystkim białkowe. Wybór tego rodzaju produktu jest duży, ponieważ odżywki białkowe dzieli się np. na wołowe, sojowe, posiadające w składzie białko z jajek, serwatkę i wiele innych. Gainery mogą być rozpuszczane zarówno w wodzie, jak również w mleku. W sklepach dostępne są również odżywki kreatynowe oraz glutaminowe, które także wpływają na kondycję mięśni, ich rozrost oraz regenerację po treningu. Z tego rodzaju substancji powinny przede wszystkim korzystać osoby, które już od dłuższego czasu stosują ćwiczenia fizyczne, ponieważ istnieje możliwość, iż poprzez wielomiesięczne treningi zaczną pojawiać się problemy z dalszym budowaniem masy mięśniowej. Dokonując wyboru odpowiedniej odżywki należy zwrócić uwagę na to, jak wiele procent (np. białka) się w niej znajduje. Gainery mogą zawierać w swoim składzie nawet do 50% protein. Oczywiście istnieją również takie, które zawierają ich znacznie mniej.

Wspominając o odżywkach nie należy zapominać także o kobietach, które również coraz częściej wykonują ćwiczenia fizyczne i korzystają z siłowni. Panie zazwyczaj obawiają się stosowania odżywek, ponieważ są przekonane o tym, iż zaczną przybierać na wadze oraz uważają, że ich mięśnie będą zbyt rozbudowane. Na rynku istnieje wiele produktów, które nadają się dla kobiet. Dzięki nim będą mogły uzyskać wymarzoną sylwetkę. Odpowiedni dobór oraz ustalenie dawki sprawią, iż efekty pojawią się bardzo szybko bez ryzyka zbyt dużego rozrostu mięśni.

Decydując się na rozbudowanie mięśni ciała warto dobrać odpowiednie odżywki, dzięki którym łatwiej będzie uzyskać imponujące rezultaty.

Źródło: Odżywki na masę – forum-kulturystyki.pl

fot. miniatura: CC BY 2.0 Noodles and Beef