Szukaj

O mundialu w Katarze słów kilka…

Jak mundial w Katarze wypada na tle poprzednich?
fot. Roozbeh Rokni @flickr.com, 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Za nami finałowy mecz Mistrzostw Świata w Katarze. Emocji nie brakowało i z pewnością mecz ten zostanie przez nas zapamiętany na długo. W mediach często poruszano temat wyboru gospodarza, przygotowań, organizacji turnieju i oczywiście finansów. Jak tegoroczny mundial wypada na tle poprzednich imprez?

Trudno nie zgodzić się z faktem, iż dla przeciętnego Kowalskiego najważniejsze w mistrzostwach są występy drużyny narodowej. Wiele było negatywnych opinii na temat gry polskiej reprezentacji na turnieju w Katarze, z którymi trudno się nie zgodzić. Jednak faktem jest, iż pierwszy raz od 1986 roku dotarliśmy do ⅛ finału, w kolejnych turniejach (na wszystkich 9, braliśmy udział tylko w 4). Emocji nie brakowało zarówno w pierwszym meczu – z Meksykiem, jak i w meczu z Francją mimo przegranej 3-1.

Jak na każdych mistrzostwach, nie brakowało również zaskakujących spotkań – choćby z udziałem Maroka, czy Arabii Saudyjskiej. Jednak czy wygrana z Argentyną, albo też z Portugalią zasługuje na miano wielkiej sensacji? Na Mundialu nie ma słabych drużyn. Każda z nich (z wyjątkiem gospodarza) musiała przejść eliminacje, czasami dodatkowo rozegrać spotkania barażowe. Niektórzy piłkarze teoretycznie słabszych drużyn również grają w najlepszych ligach świata lub rozwijają swoje talenty w najlepszych szkółkach piłkarskich. Najwięcej zawodników biorących udział w turnieju na co dzień występuje w lidze angielskiej – jednej z najpopularniejszych i najbogatszych lig na świecie:

Jeśli chodzi o finanse – bez wątpienia budżet mistrzostw rozgrywanych w tym roku poszybował w górę, w porównaniu do lat poprzednich i możemy spodziewać się, że organizatorzy turnieju w 2026 roku – Kanada, Meksyk i USA – wydadzą mniej. Jednak na przestrzeni wielu lat utrzymuje się rosnący trend.

Koszty organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w latach 1994-2022

OrganizatorRokKoszt [mld]
Katar2022$220,0
Rosja2018$11,6
Brazylia2014$15,0
RPA2010$3,6
Niemcy2006$4,3
Japonia2002$7,0
Francja1998$2,3
USA1994$0,5
Opracowano na podstawie danych dostępnych na www.frontofficesports.com

Wraz ze wzrostem budżetu wydanego na organizację mundialu naturalnie rośnie też łączna pula nagród dla samych uczestników turnieju, która w tym roku wyniosła 440 milionów dolarów. Nagrody za udział przekazywane są do krajowych federacji, które rozdzielają je samodzielnie pomiędzy zawodników trenerów, działaczy oraz projekty realizowane przez federację. Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej przypadnie w tym roku kwota 13 milionów dolarów (w tym dodatkowe 4, przyznane za wyjście z grupy).

Miejmy nadzieję na dobre występy biało-czerwonych w nadchodzących eliminacjach do Mistrzostw Europy 2024, które startują w marcu przyszłego roku. Naszymi rywalami w grupie są Czechy, Albania, Wyspy Owcze i Mołdawia, zatem wypada oczekiwać od naszych reprezentantów awansu z pierwszego miejsca w grupie. Jak będzie w rzeczywistości?

Tekst: Arkadiusz Szczepanowicz na podstawie:
frontofficesports.com
statista.com
sport.tvp.pl