Nasze babcie mawiały, że najlepszy kosmetyk to woda i mydło. I choć w powiedzeniu tym niemało było racji, to dzisiaj już wiemy, że aby cieszyć się zadbaną i gładką cerą nie wystarczy samo jej mycie – bez małej armii kosmetyków raczej się nie obędzie. I choć podstawą pielęgnacji twarzy pozostaje jej oczyszczanie, to bez wsparcia ze strony kremów, maseczek oraz peelingów się nie obędzie. Na szczęście, dzięki bogatym ofertom firm kosmetycznych, sporo zabiegów pielęgnacyjnych, do niedawna zarezerwowanych przez salony kosmetyczne, możemy wykonać sami, w domowym zaciszu. Do takich zabiegów należą maseczki na twarz.

Spa Facial Mask. Dayspa
Skuteczna pielęgnacja
Już od lat wiadomo, że nie ma skutecznej metody dbania o młodość i powab skóry twarzy bez maseczek do twarzy. Maseczki mają tę przewagę nad kremami do twarzy, że pozwalają wnikać substancjom aktywnym nieco głębiej w warstwy naszej skóry. Często też zawierają większą ilość składników. Maseczki stosowane na skórze twarzy mogą mieć wielorakie działanie. Od głębokiego oczyszczania, poprzez spłycanie blizn potrądzikowych, aż po rozjaśnianie i ujednolicanie kolorytu cery. Maseczki różnią się także formą nakładania, metodą spłukiwania, a nawet postacią pod jaką pozostają na naszej twarzy. Pośród najpopularniejszych form w jakich możemy spotkać maseczki są te typu peel-off (mają postać żelu, który zastyga na twarzy w łatwo usuwalną, błonę), maski na bazie glinek i błota oraz tradycyjne – kremowe maski. Maseczki powinno się zmywać ciepłą wodą, najwygodniej jest to robić zmoczonym ręcznikiem, po czasie wyznaczonym przez producenta (w zależności od rodzaju maski może to być kilka minut lub nawet cała noc). Po seansie z maseczką na twarzy można sięgnąć po ulubiony krem (jeśli maseczka miała działanie nawilżające nie musimy tego robić). Pamiętajmy też, aby maseczkę nakładać na twarz po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Dobrze jest też wykonać wcześniej zabieg peelingu, czyli oczyszczania twarzy z martwych komórek naskórka (wyjątkiem są tutaj maseczki oczyszczające).
Dla każdej cery
Wśród bogatej oferty maseczek do twarzy dostępnych na drogeryjnych półkach znajdziemy maseczki o różnorakim spektrum działania, przeznaczone do rożnych typów cery. Posiadaczki cer tłustych, trądzikowych oraz mieszanych na pewno zainteresują maseczki o działaniu głęboko oczyszczającym oraz regulującym wydzielanie sebum i pracę gruczołów łojowych. Dobrze się tutaj sprawdzą maseczki z zawartością glinek różnego rodzaju (ich dobroczynne działanie znane jest od wieków) drożdży lub salicylu. Odwodnionym cerom na pewno przyda się zabieg z użyciem maseczki głęboko nawilżającej (dla lepszego efektu można w tym przypadku użyć maseczki na noc, oczywiście tylko wtedy, gdy producent dopuszcza taką możliwość). Maseczki na twarz to także idealne rozwiązanie dla cer podrażnionych oraz alergicznych i naczyniowych. Wiele z nich zawiera dobroczynne składniki o działaniu łagodzącym, kojącym oraz uspokajającym cerę. W takim przypadku, dobrze jest szukać w składzie maseczek składników, takich jak: aloes, rutyna lub też rumianek. Substancje te mają bądź to działanie łagodzące i nawilżające, bądź to wzmacniające naczynka.