Szukaj

Nowy budynek biblioteki w Przysietnicy

Azyl w Beskidzie - dla książkowych moli
Biblioteka w Przysietnicy, fot. Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie

Nietypowe kształty i otwarte przestrzenie – nowa biblioteka w Przysietnicy (Gmina Stary Sącz) zostanie oddana do użytku czytelnikom w styczniu. Projekt biblioteki nawiązuje do górskich szczytów. Nic dziwnego – z Przysietnicy niedaleko na Przehybę. To jeden z najbardziej znanych szczytów Beskidu Sądeckiego

Jest jeszcze jedna sprawa warta odnotowania. Nowa filia starosądeckiej Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha to czwarta inwestycja w gminie, która otrzymała dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 na modernizację lub budowę (wcześniej były Barcice, Gołkowice Dolne i Stary Sącz)

Tym razem kwota dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to 1 787 061 zł, a całość wraz z wyposażeniem będzie kosztowała ponad 3 639 488 zł.

„Nowa biblioteka to nowoczesny, funkcjonalny obiekt zaprojektowany na miarę dzisiejszych potrzeb i aspiracji społeczności naszej gminy – podkreśla dyrektorka starosądeckiej biblioteki Monika Jackowicz-Nowak. – Do dyspozycji czytelników będą wypożyczalnia dla dorosłych, wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, stanowiska komputerowe, sala wielofunkcyjna, antresola ze stanowiskami do pracy cichej. Biblioteka to azyl społeczny, czyli miejsce darmowego dostępu do wiedzy, nauki, nowych technologii. To miejsce spotkań lokalnej społeczności i centrum życia kulturalnego”.

„Biblioteka to nie koszt, ale inwestycja – dodaje zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki. – To tworzenie nowych warunków do rozwoju funkcji społecznych. Program rozwoju bibliotek to nasza świadoma strategia. W 2018 r. oddaliśmy czytelnikom główną siedzibę biblioteki w Starym Sączu (3,7 mln zł), w 2015 r. filię w Gołkowicach (2,5 mln zł), a w 2012 r. filię Barcicach (1,4 mln zł)”.

Źródło: Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie