Niezapomniane wakacje na wyspie wulkanów – Lanzarote

Lanzarote to jedna z tych Wysp Kanaryjskich, o której nie myślimy w pierwszej kolejności. Czy jednak słusznie? Być może kryje ona atrakcje, jakich nie zapewnią nam jej bardziej znane sąsiadki.

Wakacje na wyspie wulkanów

Co wyróżnia Lanzarote?

Podobnie jak inne Wyspy Kanaryjskie, Lanzarote przywita nas niesamowitymi plażami i piękną pogodą. Oprócz tego ma też najlepiej zintegrowaną ze środowiskiem naturalnym, doskonale prezentującą się architekturę, co jest zasługą Cesara Manrique. Odpowiada on za wygląd wyspy i wiele praw architektury, które do dziś są tam egzekwowane. To dzięki niemu wszystkie budynki na Lanzarote są białe lub beżowe, a na całym jej terenie nie ma outdoorowych reklam. Jednak nawet bez ingerencji wielkiego architekta, wyspa miałaby wiele do zaoferowania. Aż 54% jej terenu stanowią parki, parki narodowe i rezerwaty. Warto też wspomnieć, że nie bez powodu jest nazywana „wyspą wulkanów”. Znajdziemy tam aż 100 wulkanów i aż 300 kraterów.

Co konkretnie warto zobaczyć?

Jeśli chodzi o główne atrakcje Lanzarote, jak na relatywnie niewielką wyspę, jest ich naprawdę mnóstwo. Należy do nich na przykład Park Narodowy Timanfaya, słynący z rozległego pasma kraterów. Jego atrakcje można zwiedzić jadąc autokarem albo na grzbiecie wielbłąda. Godne zobaczenia są także Jamos del Agua, jeden z pierwszych projektów Marinque. Inkorporuje on groty i naturalne baseny, tworząc audytorium, muzeum i punkt widokowy. Warto też zajrzeć do Fundacion Cesar Manrque, czyli domu wielkiego architekta, który wyróżnia się nie tylko niezwykłym projektem, ale i niecodziennym wnętrzem, mającym przekonywać do tworzenia architektury zintegrowanej z naturą. Dla tych szukających po prostu dobrej zabawy – najlepsze restauracje czy bary można znaleźć w okolicach najpopularniejszych kurortów turystycznych, takich jak Costa Teguise, Puerto del Carmen czy Playa Blanca. Tam też można znaleźć najładniejsze plaże i najwięcej wypożyczalni sprzętu potrzebnego do uprawiania sportów wodnych.

Kilka informacji praktycznych

Odnalezienie się na Lanzarote nie powinno sprawiać żadnych problemów. Zasady panujące na wyspie niewiele różnią się od tych, do jakich musimy się stosować w Hiszpanii. Planując zakupy warto pamiętać, że sklepy otwarte są do godziny 14, aby znowu otworzyć się ok. godziny 16 (choć każdy sprzedawca ustala to indywidualnie). Trzeba wspomnieć, że wakacje na Lanzarote najłatwiej zorganizować za pośrednictwem odpowiedniego biura podróży. Pozwala to uniknąć wielu drobnych trudności. Sprawdźcie na przykład ofertę biura podróży BeeFree. Z odpowiednim przygotowaniem i nastawieniem pobyt na Lanzarote z pewnością będzie niezapomniany.