Szukaj

Pamiętacie Wasze pierwsze praktyki i staże absolwenckie? Często kojarzą się one z parzeniem kawy, kserowaniem dokumentów i wykonywaniem innych, równie mało znaczących, czynności. A przecież nie musi tak być! Uniknąć tego typu sytuacji pozwoli nam nowy, innowacyjny serwis NieParzęKawy.pl, na którym możemy podzielić się opiniami na temat odbytych praktyk i staży. Postanowiliśmy dowiedzieć się na jego temat nieco więcej. W tym celu przeprowadziliśmy rozmowę z jednym z jego założycieli, Łukaszem Juskowiakiem.

Exclusive Info: Jak oceniasz jakość praktyk/staży dla absolwentów w Polsce?

Łukasz Juskowiak: Jakość praktyk oraz staży w Polsce jest tak różna jak jakość np. dobrej kawy. Zaczynając od mnóstwa dostępnych na rynku wątpliwej jakości, aż po wyselekcjonowane ziarna kawy, które swój aromat zawdzięczają starannemu przygotowaniu. Tak samo jest z praktykami, jeżeli są nieprzygotowane, robione na siłę (np. przedsiębiorstwa skuszone dofinansowaniem z Urzędu Pracy na stażystów) i bez planu – to nie będą miały „aromatu”. Przy stanie obecnego rynku pracy w Polsce, absolwent bez dobrego doświadczenia zdobytego na praktykach nie ma szans na znalezienie dobrej pracy.

Działa tu zasada Pareto, mała część praktyk/staży w Polsce jest bardzo dobrej jakości, ale z drugiej strony jest cała masa praktyk bez wizji – o niskiej jakości, szkodzących rynkowi praktyk, praktykantom i praktykodawcom też. Te najlepsze oferty praktyk zostaną „zdobyte” przez topowych studentów w Polsce. Przykładem jest jedna z czołowych korporacji FMCG, która rocznie oferuje tylko 10 – 20 miejsc na praktyki, ale za to oferuje je tak perfekcyjnie przygotowane, że co roku jest na nie około 2 – 3 tysięcy aplikantów.

Praktyka czy staż jest dobrem/towarem jak każdy inny produkt. Sęk w tym, że nie płacimy za nią pieniędzmi, a samym sobą – doświadczeniem, kompetencjami, umiejętnościami, wykształceniem i wieloma innymi elementami naszego portfela praktykanta.

E.I.: Jakie są Twoje doświadczenia związane z początkami kariery zawodowej? Zaczynałeś od tytułowego “parzenia kawy”?

Ł.J..: Spodziewałem się tego pytania. Moje doświadczenie zawodowe jest dość bogate, pomimo tego, że dopiero skończyłem studia w tym roku. Byłem na praktykach w Polsce: płatnych i bezpłatnych. Odbyłem również praktykę zagraniczną w ramach grantu Erasmus oraz obecnie przebywam na stażu menadżerskim w dużej organizacji – taki „kąsek” wśród staży, który trwa zazwyczaj minimum 1,5 roku, jest naprawdę wymagający i osoba uczestnicząca w takim programie ma wszystko czego potrzeba: rozwój osobisty, ambitne zadania, współpraca z topowymi menadżerami firmy i możliwość wprowadzania własnych pomysłów w życie. Wszystkim praktykantom szczerze życzę takich staży. Jestem przekonany, że portal NieParzęKawy.pl przyczyni się również do tego.

Czy zaczynałem od parzenia kawy? Na szczęście nie. Samo wyrażenie „nie parzę kawy” jest po prostu najbardziej znanym, stereotypowym określeniem słabej praktyki. Co jednak zdarzało mi się na jednej praktyce bezpłatnej to kompletny brak wizji dla mnie w organizacji – początkowe zadania były okropne (kserowanie/ustawianie stołów), ale dopiero po tygodniu udało mi się przekonać ludzi w firmie, że pomimo młodego wieku, mam już duże doświadczenie i wiedzę, która stanowi wartość dodaną w firmie, a nie tylko natrętnego studenta.

E.I.: Co mógłbyś poradzić absolwentom, którzy dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie zawodowe?

Ł.J.: Magister to nie wszystko! Naprawdę. Samo wykształcenie to jedno, ale ta „otoczka” wokół niego stanowi dopiero coś co wyróżnia nas na rynku praktyk i staży. Zalicza się do niej naszą całą aktywność poza obowiązkową: organizacje studenckie, koła naukowa, organizacja eventów, wolontariat, aktywność społeczna, członkostwo w lokalnym klubie sportowym, nasze pasje etc. Nawet bycie przewodniczącym w liceum czy starostą grupy wykładowej ma znaczenie dla rekrutera.

 E.I.: Jakie są Wasze najbliższe plany związane z serwisem – nowe funkcjonalności, a może gruntowne zmiany?

 Ł.J.: Najbliższe plany z serwisem wiążą się z trzema obszarami:

– zwiększanie rozpoznawalności portalu NieParzęKawy.pl wśród studentów
– zwiększanie ilości opinii dostępnych na portalu
– nowe funkcjonalności już są w drodze (na razie to niespodzianka), rewolucji nie będziemy robić, ale gwarantujemy, że NieParzęKawy będzie pierwszym zdaniem, który wypowie w myśli każdy student zabierający się za znalezienie dobrej praktyki!

E.I.: Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów w prowadzeniu Serwisu!

Foto: vmiramontes, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)