Nie ma planów otwarcia Bali dla turystów

Gubernator wyspy Balio głosił, że w najbliższej przyszłości nie ma planów otwarcia Bali dla turystów
fot. Alland Dharmawan @ flickr.com CC BY-NC-ND 2.0

Gubernator popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspy Bali zapowiedział, że priorytetem dla władz jest bezpieczeństwo zdrowotne i dlatego turystyka będzie ostatnim sektorem gospodarki, który zostanie otwarty, gdy pandemia Covid-19 znajdzie się pod kontrolą

Cytowany przez dziennik “Kompas” gubernator Wayan Koster dodał, że władze Bali przygotowują specjalne przepisy zdrowotne mające obowiązywać, kiedy zezwolenie na przyjazdy turystów zostanie wydane. Podkreślił przy tym, że obecnie nie wyznaczono terminu, kiedy miałoby to nastąpić. Wszystkie atrakcje turystyczne wyspy, w tym plaże, od końca marca pozostają zamknięte.

W ostatnich tygodniach urzędnicy podawali sprzeczne informacje, jakoby ruch turystyczny na Bali miał zostać przywrócony w lipcu albo w październiku.

Na razie na wyspę nie latają rejsowe samoloty, ale w najbliższych dniach ma zostać ponownie otwarte tamtejsze międzynarodowe lotnisko. Władze już teraz wprowadziły dla przyszłych podróżnych wymóg posiadania certyfikatów zaświadczających, że osoba nie jest zarażona koronawirusem. Dokumenty będą musiały być wystawione nie wcześniej, niż tydzień przed datą podróży. Osoby chcące przylecieć na Bali będą musiały oprócz tego przedstawić wystarczające uzasadnienie oraz oświadczenie miejscowego mieszkańca, który zadeklaruje, że bierze za gościa odpowiedzialność.

Według oficjalnych danych w prowincji Bali zanotowano do soboty 455 przypadków zachorowań na Covid-19, przy czym 328 chorych już wyzdrowiało, a cztery osoby zmarły.

Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział, że zarówno urzędnicy, jak i przedsiębiorcy działający w branży turystycznej powinni przygotować się na ogromne zmiany w trendach związanych z podróżami, a kurorty nie powinny być otwierane w pośpiechu. Skomentował tym samym zapowiedź gubernatora jednej z prowincji na południu kraju o planach otwierania tamtejszych atrakcji turystycznych już od połowy czerwca.

Joko dodał, że po pandemii firmy organizujące wczasy w Indonezji będą musiały skupić się na zdrowiu, higienie i bezpieczeństwie swoich gości, kładąc nacisk na podróże jednoosobowe, turystykę zdrowotną oraz zwiedzanie wirtualne.

autor: Tomasz Augustyniak (PAP)