Szukaj

Jak najskuteczniej zadbać o skórę?

Początkowo jędrna, gładka skóra wraz z wiekiem traci sprężystość i ulega wiotczeniu. Pojawiają się na niej przebarwienia, zmarszczki, oznaki starzenia się, stresu i zmęczenia. Aby wyglądać młodo i zachować zdrowie, warto każdego dnia poświęcić chwilę na poranną i wieczorną pielęgnację skóry.

Jak najskuteczniej zadbać o skóręRzadko uświadamiamy sobie, jak ważne funkcje pełni skóra. Jest naturalną barierą ochronną przed bakteriami, wirusami i grzybami, przy czym każdy jej ubytek (skaleczenie) w krótkim czasie ulega samoistnej regeneracji. Chroni narządy wewnętrzne przed czynnikami atmosferycznymi i promieniami UV, a naskórek produkuje bardzo potrzebną witaminę D. Istnieją w niej także komórki odpornościowe nadzorujące proces niszczenia toksyn i antygenów. Jak wiadomo, podstawą pielęgnacji suchej, zmęczonej i starzejącej się skóry powinny być mleczka, maseczki i kremy stosowane na dzień. Zapominamy jednak, że odbudowa zniszczonych komórek ciała przebiega głównie nocą i to właśnie wówczas należy najskuteczniej zadbać o cerę.

Skóra odradza się nocą

Noc jest przeznaczona na regenerację organizmu i biologiczną odnowę, a dobry jakościowo sen ma doskonały wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Komórki dzielą się wtedy dziesięć razy szybciej niż w ciągu dnia, więc stosując w większych stężeniach kremy nawilżające na noc, uzyskamy najlepsze efekty. Po godzinie 22 rozpoczyna się intensywny etap usuwania toksyn do układu limfatycznego, a podrażniony i zdarty naskórek odbudowuje swoją barierę lipidową. Wyrównaniu ulega poziom wody w tkankach. Nad ranem (ok. godz. 3) podnosi się temperatura ciała i poprawia ukrwienie. Dotleniamy się, wchłaniając jednocześnie substancje zawarte w aplikowanych mleczkach i kremach. Podstawowa różnica między kremami stosowanymi w ciągu dnia, a tymi, których używamy na noc, polega na tym, że te drugie zawierają głównie elementy odżywcze oraz czynniki aktywne naprawiające uszkodzenia i odbudowujące osłabioną strukturę komórek. Nie ma w nich natomiast środków osłaniających przed promieniami UVA i UVB ani składników matujących.

Nawilżanie – najważniejszy etap pielęgnacji

Podstawowym działaniem przy pielęgnacji skóry każdego typu, szczególnie suchej, wrażliwej i mieszanej, jest jej codzienne gruntowne nawilżanie. Kosmetyki służące przywracaniu naturalnej wilgotności i regulacji gospodarki wodnej najlepiej jest aplikować w tej części cyklu dobowego, w której nasz organizm najskuteczniej i najszybciej je przyswaja, to znaczy po wieczornym zmyciu makijażu. Jest to dość istotne, ponieważ właśnie od 22 do 4 rano organizm oczyszcza się, przyjmuje i dystrybuuje wszystkie dostarczone mu składniki odżywcze. Jakie substancje napotkamy w kremach? Od lat przemysł kosmetyczny wykorzystuje związki o właściwościach higroskopijnych, służące do wychwytywania wody z otoczenia i zatrzymywania jej, m.in. glicerynę (glicerol) i glikole. Przenikają one do głębszych warstw skóry, potęgując nawodnienie (po aplikacji gliceryna pozostaje aktywna nawet do 24 godzin przy stężeniu do 15%), dlatego wchodzą w skład preparatów przeznaczonych szczególnie dla cery suchej. Bezbarwny glikol propylenowy wykazuje słabsze działanie wiążące wodę, lecz dzięki jego obecności w kosmetykach inne aktywne substancje łatwiej przedostają się do głębszych warstw ciała. Świetnie swą funkcję pełnią także: piroglutaminian sodowy (PCA) i jego pochodne, sorbitol, mleczan sodu, aminokwasy. Szczególną rolę odgrywa bardzo silny kwas hialuronowy (HA) znajdujący się w kremie nawilżającym na noc marki Vichy. Uważa się go za związek, który najlepiej chroni skórę przed wysuszeniem, gdyż działa niczym gąbka – przenika do przestrzeni międzykomórkowych i wiąże w nich wodę.

Zależnie od wieku i potrzeb

Podstawowe kosmetyki pielęgnacyjne na dzień i na noc należy stosować adekwatnie do wieku i rodzaju skóry (np. kremy tłuste i półtłuste nakładamy na cerę suchą, wrażliwą i mieszaną). Od tego zależy jakość i skuteczność działania zawartych w nich składników. Innej ochrony wymaga ciało dwudziestolatki, jeszcze innej zaś wysuszona i zmęczona twarz osoby po pięćdziesiątce. Nastolatki i osoby do 30. roku życia powinny na noc aplikować lekkie środki nawilżające i usuwające złuszczony naskórek (z zawartością witamin oraz alantoiny o działaniu łagodzącym). Kobiety między 30. a 40. rokiem życia potrzebują już środków poprawiających sprężystość naskórka oraz delikatnie regenerujących i odmładzających, np. tworzonych na bazie substancji naturalnych i przeciwutleniaczy. Dojrzała skóra pań 40+ wymaga wykorzystania zaawansowanych kosmetyków w celu spłycenia zmarszczek i głębokich bruzd pojawiających się na twarzy, poprawy jędrności i elastyczności, aż do uzyskania efektu liftingu. Używa się więc kremów z kwasem hialuronowym, kwasami owocowymi, koenzymem Q10, retinolem, fitoestrogenami, jak też preparatów, w których zastosowano technologię Repair & Fill (nieinwazyjnej mezoterapii). Znane są dermokosmetyki bazujące na substancjach wykorzystywanych w medycynie estetycznej – kwasach nukleinowych, nanocząsteczkach i ekstraktach komórkowych.

Nauka w służbie zdrowej skóry

W poszukiwaniu nowych metod walki o zdrową i piękną skórę współczesna nauka sięgnęła po TGFß Activate Technology – technologię opartą na naturalnie występujących w organizmie białkach, które przy użyciu czynnika zwanego trombospondyną 1 stymulują rozmnażanie się komórek i syntezę kolagenu. Młody organizm ma ich w sobie bardzo wiele, lecz w późniejszym wieku aktywność białek maleje. Innowacyjna technika polega na zastosowaniu w kosmetykach dla dojrzałych kobiet (od 35 r. życia) syntetycznego składnika – peptydu naśladującego trombospondynę i mającego za zadanie aktywację tkankowego czynnika wzrostu TGFB. Skuteczność wyprodukowanego w ten sposób kremu nawilżającego przynoszą badania przeprowadzone z wykorzystaniem ultranowoczesnego mikroskopu sił atomowych (AFM). Okazuje się, że TGFß Activate Technology wraz z witaminą E pobudzają podczas snu wzrost włókien kolagenowych, a jednocześnie nawadniają i odbudowują warstwę lipidową skóry.

Siły natury

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje siły natury, wytwarzając certyfikowane specyfiki do pielęgnacji ciała na bazie najwyższej jakości aktywnych składników roślinnych – olejków eterycznych, protein z jedwabiu i mleka, wyciągów z soi, zielonej herbaty, aloesu, warzyw i owoców. Ich użycie jest całkowicie bezpieczne dla człowieka i środowiska. Nie zawierają sztucznych komponentów ani elementów pochodzenia zwierzęcego czy modyfikowanego genetycznie, dzięki czemu nie wywołują reakcji alergicznych. W przeciwieństwie do syntetycznych kosmetyków współgrają z naturalnymi procesami zachodzącymi w skórze, np. zawierająca betakaroten marchew odżywia i regeneruje naskórek, zabezpieczając go przed wolnymi rodnikami. Nie każdy krem, który ma w swym składzie substancje naturalne, można określić mianem ekologicznego. Aby uzyskał on certyfikat i znak jakości ECOCERT, przyznawany kosmetykom naturalnym, ilość roślinnych ekstraktów zawartych w produkcie powinna wynosić minimum 95%.

Na pomoc skórze

W ochronie skóry oraz zapobieganiu jej przedwczesnemu starzeniu się pomaga zastosowanie intensywnie nawilżających i odmładzających kremów, które można zacząć stosować poniżej 20. r. życia. Szczególnie troskliwej pielęgnacji wymaga cienka i delikatna cera sucha, na której z powodu słabej tkanki łącznej dość wcześnie robią się zmarszczki. Dobór preparatów zależy od aktualnego stanu skóry, ale co pewien czas konieczne są kuracje nawilżające, ujędrniające, regenerujące i dotleniające.

 Fot. © Phildate | Dreamstime