Mural zamiast reklamy?

Sztuka zamist reklamy? Tak, to jest możliwe! W Krakowie właściciele restauracji Stara Chata na Zabłociu zastanawiali się jak przyciągnąć do swego lokalu gości, z tłumnie odwiedzanego przez turystów Placu Bohaterów Getta. Jedyną rzeczą w sąsiedztwie restauracji widoczną z placu, jest pusta, ślepa ściana sąsiedniej kamienicy. Doskonałe miejsce na reklamę nieprawdaż? Ale zaraz, może lepiej, żeby przyciągnąć ludzi porcją kultury?

Po raz kolejny okazało się, że można zrobić coś dobrego w przestrzeni miejskiej. Na rzeczonej ścianie powstała wielkoformatowa kreacja artystyczna, będąca dziełem artystów skupionych wokół Fundacji 101 murali dla Krakowa. Malowidło jest pełne motywów zaczerpniętych z dzielnicy Podgórze w której się znajduje, wpisuje się więc w miejscowy kontekst. A co najważniejsze budzi pozytywne emocje mieszkańców. Podczas samego malowania oraz symbolicznej ceremonii otwarcia mieszkańcy okolicznych kamienic mieli wiele do powiedzenia. Co najważniejsze można było poczuć, że traktują swoją dzielnicę i powstałe w niej dzieło jako swoje.

 

Artur Wabik z Fundacji 101 murali dla Krakowa mówi, że na tym nie koniec. Właśnie organizują konkurs na mural przy jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych miasta – Rondzie Mogilskim, na którym powstały już mozaiki inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego.
Tekst: Jan Strzelba, fot. Piotr Mleczko
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *