Odległa Azja od lat inspiruje Europejczyków spragnionych nowości ze świata kultury i sztuki, w tym także mody. „Japonia u progu nowoczesności utrwalona na fotografii”, prezentuje XIX-wieczne fotografie japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie
Od 19.01 do 29.03, doskonałość japońskich tkanin można podziwiać w Kamienicy Szołayskich w Krakowie. Tak jak dwie poprzednie wystawy z cyklu „Japonia u progu nowoczesności”, obecna i zarazem finalna, przybliża odbiorcy historię oraz symbolikę japońskich strojów tradycyjnych. Zwiedzając ekspozycję można przyjrzeć się ciekawie zaprezentowanym kimonom, akcesoriom modowym, a przede wszystkim zagłębić się w wielu kadrach
fotograficznych z okresu XIX i XX wieku. Na zdjęciach zobaczymy scenki rodzajowe obrazujące życie Japończyków we wcześniej wspomnianym okresie, ze szczególnym uwzględnieniem panujących ówcześnie trendów w modzie.
Dodatkowo, prezentacji towarzyszą albumy fotograficzne z niesamowitymi zabiegami introligatorskimi oraz informacje o ówczesnej fotografii japońskiej, której początek przypada na lata 50. XIX wieku.
Niewątpliwie, zwiedzając ekspozycję warto zwrócić uwagę na kobiece kimono z motywami ujętymi w wachlarze. Prezentowany strój przepięknie opowiada o japońskiej miłości do wysublimowanego minimalizmu, jedwabiu i zdobienia tkanin technikami farbiarskimi. Wystawa doskonale przeplata ze sobą świat mody i fotografii, a co za tym idzie, jest wydarzeniem, które z pewnością mogę polecić miłośnikom japońskiego designu, fotograficznych technik tradycyjnych i projektowania ubioru.
Tekst i zdjęcia: Tomasz Bielka