Szukaj

Chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o miastach, w których mieszkacie, a wiedza zawarta w przewodnikach Wam nie wystarcza? A może chcecie poznać miejsca, o których istnieniu dotychczas nie słyszeliście lub nie były one udostępnione do zwiedzania? Poznajcie serwisy internetowe stworzone przez pasjonatów odkrywania miejskich zakamarków.

Serwis Ulice Twojego Miasta stworzony został przez czterech miłośników Warszawy, do których z czasem dołączać zaczęli inni pasjonaci. Po wpisaniu w umieszczoną na stronie wyszukiwarkę nazwy interesującej nas ulicy, osiedla czy dzielnicy, dostajemy szczegółową informację na temat ich genezy, położenia, a także garść ciekawostek i anegdot. To nie wszystko, Serwis oferuje także wycieczki po stolicy – zarówno po znanych turystycznych szlakach, jak i miejscach nieznanych. Z Ulicami Twojego Miasta można było zwiedzić już Mokotów, Grochów, Starą Pragę czy Nowy Świat.  Zaplanowany jest spacer po Pradze (17 listopada) i terenach WATu i Boernerowa (25 listopada). Wycieczka trwa około trzy godziny i kosztuje 20 złotych.

Eksploracją Warszawy zajmuje się także WarsawSun, czyli, jak mówią o nim sami twórcy serwisu, subiektywny, internetowy przewodnik po ciekawych i nieznanych miejscach w stolicy. W bazie polecanych obiektów znaleźć można tak nietypowe miejscówki, jak chociażby falująca kamienica, opuszczona masarnia, zardzewiały zdrój czy najmniejszy budynek. Warsaw Sun to także szereg propozycji wycieczek tematycznych. Tajemnice budynków, Zapach PRL’u, Street Art – to tylko niektóre z proponowanych tras.

Równie ciekawą inicjatywą jest Odkryj Swoje Miasto. Projekt ten działa na Górnym Śląsku, a w jego ramach organizowane są wycieczki w miejsca, które na co dzień nie są udostępnione do zwiedzania. Został on zainaugurowany w kwietniu ubiegłego roku, a pierwszym jego celem była hala widowiskowo – sportowa „Spodek”.  Na potrzeby wycieczki udostępnione zostały części obiektu niedostępne podczas organizowanych na co dzień imprez kulturalnych czy sportowych. Odkryj Swoje Miasto odwiedziło już także m.in. Bibliotekę Śląską, Radio Katowice czy Kino Capitol. Swoje pomysły na kolejne wycieczki zgłaszać można mailowo do organizatorów na odkryjswojemiasto@gmail.com.

A czy Wy znacie inne tego typu inicjatywy? A może mieliście okazję korzystać już z opisanych przez nas serwisów? Jeżeli tak, podzielcie się wrażeniami.

Foto: Kuba Bożanowski, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)