Szukaj

Metody parzenia kawy – czym się różnią?

Wpływ różnych metod parzenia kawy na różnice w aromacie oraz intensywności smaku
Kawa z ekspresu przelewowego fot. mat. prasowe

Istnieją dziesiątki sposobów na przygotowanie kawy. Stosując różne metody parzenia, można uzyskać kawy różniące się aromatem oraz intensywnością smaku. Niektórzy zalewają wrzącą wodą zmielone ziarna znajdujące się już w kubku lub w filiżance, a inni przygotowują małą czarną, sięgając po rozmaite akcesoria i sprzęty. Oto najpopularniejsze metody parzenia kawy!

Przelewowe metody parzenia kawy

Aby przygotować aromatyczną, pachnącą małą czarną, można zalać drobno zmielone ziarna znajdujące się w specjalnym filtrze gorącą wodą, a następnie odczekać, aż kawa spłynie do naczynia. Najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym do parzenia w ten sposób czarnego napoju jest ekspres przelewowy. Jednak oprócz tego można wykorzystać jeszcze nieco mniej znany:

  • dripper – jest to gadżet dla kawoszy, który przypomina kształtem filiżankę. Umieszcza się go na naczyniu (np. na dzbanku lub na kubku). Natomiast w jego wnętrzu musi znaleźć się dripp, czyli jednorazowy filtr. Zmieloną kawę stopniowo zalewa się wodą o temperaturze 95 °C do 100 °C. Kiedy spłynie ona do naczynia, napój jest gotowy
  • chemex – to szklane naczynie przypominające laboratoryjną kolbę. W miejscu jego zwężenia musi znaleźć się filtr wraz ze zmieloną kawą. Ziarna zalewa się wodą o temperaturze ok. 93 °C – należy robić to stopniowo. Przerwy między wlewaniem kolejnych porcji wody powinny wynosić ok. 45 s.

Kawa „pod ciśnieniem”

Ciśnieniowe ekspresy do kawy to duże i często kosztowne urządzenia. Jednak smakosze intensywnego, mocno kawowego aromatu mogą zdecydować się na ekonomiczną i równie dobrą metodę parzenia małej czarnej. Potrzebny będzie do tego niewielki, stosunkowo młody gadżet dla kawoszy – Aeropress.

Urządzenie to nieco przypomina strzykawkę. W cylindrze Aeropressu umieszcza się zmielone ziarna kawy i zalewa się je wodą. Następnie gotową kawę przeciska się do naczynia przez filtr, przy pomocy specjalnego tłoka. Urządzenie to jest poręczne i idealne do tego, aby zabierać je w podróż. Pozwala też wydobyć aromat z ziaren i cieszyć się smakiem małej czarnej nawet w polowych warunkach.

Na czym polega działanie kapsułkowych ekspresów do kawy?

Mimo, że ekspres kapsułkowy działa podobnie jak model ciśnieniowy, przez to zdobywa coraz więcej zwolenników zarówno ze względu na łatwą obsługę, jak i na możliwości przygotowywania kawy w wielu wersjach.

Po włożeniu kapsułek do ekspresu i jego zamknięciu, kapsułka zostaje przekłuta z obu stron. Potem nagrzana woda pod ciśnieniem jest przepuszczana przez kapsułkę. Zaparzenie takiej kawy jest zdecydowanie mniej skomplikowane niż korzystanie z ekspresu ciśnieniowego czy z pozostałych gadżetów dla kawoszy. Kapsułki występują w różnych wariantach, jeśli chodzi o intensywność parzonego napoju, jego objętość i profil aromatyczny – właśnie takie kawy można znaleźć na Nespresso.com. Ponadto w ich wnętrzu znajdują się tylko zmielone ziarna kawy wysokiej jakości, co jest gwarancją głębokiego, naturalnego kawowego aromatu.